Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaцикличен
englantiregular, cyclic, normal, weak
espanjaregular, normal, cíclico, periódico
esperantoregula
hollantiregelmatig, regelmatige, gewoon, gewone, vast, vaste, normaal, zwak, normale
italiaregolare, normale, ciclico
japani規則 (kisoku), 規則動詞 (きそくどうし, kisoku dōshi / kisoku-dōshi), 普通 (futsū), 弱変化の (じゃくへんかの, jakuhenka no), 周期的な (shūkitekina / しゅうきてきな, shūkiteki na), 規則な (きそくな, kisoku na)
kreikkaκοινός (koinós / kinós / ), συνηθισμένος (synithisménos / ), αδύνατος (adýnatos), κοινό (koinó), συχνός (sychnós), συχνή (sychní), συχνό (sychnó), κυκλικός (kyklikós), κοινή (koiní), φυσιολογικός (fysiologikós), συνηθισμένο (synithisméno), συνηθισμένη (synithisméni), κανονικός (kanonikós), κανονική (kanonikí), κανονικό (kanonikó)
latinarectus, legitimus, legitima
norjanormal, ordinær, vanlig, alminnelig
portugaliregular, fraco, normal, cíclico
puolazwykły, normalny, regularny, okresowy, cykliczny
ranskarégulier, normal, uniforme
ruotsiregelbunden, normal, vanlig, svag, cyklisk, reguljär
saksaregelmäßig, regulär, normal, gewöhnlich, korrekt, schwach, zyklisch, periodisch, gesetzmäßig
tanskaalmindelig, fast, normal, regelmæssig
turkkidüzenli
tšekkipravidelný, obyčejný, normální
unkariszabályos, rendes, gyenge, normális
venäjäправильный (pravilnyi), регулярный (reguljarnyi), нормальный (normalnyi), обычный (obytšnyi), обыкновенный (obyknovennyi), слабый (slabyi), циклический (tsiklitšeski), цикличный (tsiklitšnyi), регуля́рный (reguljárnyi), ча́стый (tšástyi), обы́чный (obýtšnyi), норма́льный (normálnyi), пра́вильный (právilnyi), постоя́нный (postojánnyi)
viroharilik, regulaarne, korralline

Määritelmät

Adjektiivi

  1. useita kertoja ja määrätyin väliajoin tapahtuva
  2. (geometria) jonka kaikki sivut ovat yhtä pitkiä ja kaikki kulmat yhtä suuria
  3. (kielitiede) joka taipuu määrätyn taivutusluokan sääntöjen mukaan
  4. (elintavoista) sellainen, joka noudattaa tiettyä rytmiä, esim. käy töissä ja noudattaa nukkumaanmenoaikoja

Esimerkit

  • säännöllinen monitahokas
  • säännöllisen verbin taivutus

Taivutusmuodot

MonikkosäännöllisetMonikkosäännölliseni
MonikkosäännöllisesiMonikkosäännöllisemme
MonikkosäännöllisenneMonikkosäännöllisensä
GenetiivisäännöllisenGenetiivisäännölliseni
GenetiivisäännöllisesiGenetiivisäännöllisemme
GenetiivisäännöllisenneGenetiivisäännöllisensä
Monikon genetiivisäännöllistenMonikon genetiivisäännöllisien
Monikon genetiivisäännöllisteniMonikon genetiivisäännöllisieni
Monikon genetiivisäännöllistesiMonikon genetiivisäännöllisiesi
Monikon genetiivisäännöllistemmeMonikon genetiivisäännöllisiemme
Monikon genetiivisäännöllistenneMonikon genetiivisäännöllisienne
Monikon genetiivisäännöllistensäMonikon genetiivisäännöllisiensä
PartitiivisäännöllistäPartitiivisäännöllistäni
PartitiivisäännöllistäsiPartitiivisäännöllistämme
PartitiivisäännöllistännePartitiivisäännöllistään
PartitiivisäännöllistänsäMonikon partitiivisäännöllisiä
Monikon partitiivisäännöllisiäniMonikon partitiivisäännöllisiäsi
Monikon partitiivisäännöllisiämmeMonikon partitiivisäännöllisiänne
Monikon partitiivisäännöllisiäänMonikon partitiivisäännöllisiänsä
InessiivisäännöllisessäInessiivisäännöllisessäni
InessiivisäännöllisessäsiInessiivisäännöllisessämme
InessiivisäännöllisessänneInessiivisäännöllisessään
InessiivisäännöllisessänsäMonikon inessiivisäännöllisissä
Monikon inessiivisäännöllisissäniMonikon inessiivisäännöllisissäsi
Monikon inessiivisäännöllisissämmeMonikon inessiivisäännöllisissänne
Monikon inessiivisäännöllisissäänMonikon inessiivisäännöllisissänsä
ElatiivisäännöllisestäElatiivisäännöllisestäni
ElatiivisäännöllisestäsiElatiivisäännöllisestämme
ElatiivisäännöllisestänneElatiivisäännöllisestään
ElatiivisäännöllisestänsäMonikon elatiivisäännöllisistä
Monikon elatiivisäännöllisistäniMonikon elatiivisäännöllisistäsi
Monikon elatiivisäännöllisistämmeMonikon elatiivisäännöllisistänne
Monikon elatiivisäännöllisistäänMonikon elatiivisäännöllisistänsä
IllatiivisäännölliseenIllatiivisäännölliseeni
IllatiivisäännölliseesiIllatiivisäännölliseemme
IllatiivisäännölliseenneIllatiivisäännölliseensä
Monikon illatiivisäännöllisiinMonikon illatiivisäännöllisiini
Monikon illatiivisäännöllisiisiMonikon illatiivisäännöllisiimme
Monikon illatiivisäännöllisiinneMonikon illatiivisäännöllisiinsä
AdessiivisäännölliselläAdessiivisäännölliselläni
AdessiivisäännölliselläsiAdessiivisäännöllisellämme
AdessiivisäännöllisellänneAdessiivisäännöllisellään
AdessiivisäännöllisellänsäMonikon adessiivisäännöllisillä
Monikon adessiivisäännöllisilläniMonikon adessiivisäännöllisilläsi
Monikon adessiivisäännöllisillämmeMonikon adessiivisäännöllisillänne
Monikon adessiivisäännöllisilläänMonikon adessiivisäännöllisillänsä
AblatiivisäännölliseltäAblatiivisäännölliseltäni
AblatiivisäännölliseltäsiAblatiivisäännölliseltämme
AblatiivisäännölliseltänneAblatiivisäännölliseltään
AblatiivisäännölliseltänsäMonikon ablatiivisäännöllisiltä
Monikon ablatiivisäännöllisiltäniMonikon ablatiivisäännöllisiltäsi
Monikon ablatiivisäännöllisiltämmeMonikon ablatiivisäännöllisiltänne
Monikon ablatiivisäännöllisiltäänMonikon ablatiivisäännöllisiltänsä
AllatiivisäännölliselleAllatiivisäännölliselleni
AllatiivisäännöllisellesiAllatiivisäännöllisellemme
AllatiivisäännöllisellenneAllatiivisäännölliselleen
AllatiivisäännöllisellensäMonikon allatiivisäännöllisille
Monikon allatiivisäännöllisilleniMonikon allatiivisäännöllisillesi
Monikon allatiivisäännöllisillemmeMonikon allatiivisäännöllisillenne
Monikon allatiivisäännöllisilleenMonikon allatiivisäännöllisillensä
EssiivisäännöllisenäEssiivisäännöllisenäni
EssiivisäännöllisenäsiEssiivisäännöllisenämme
EssiivisäännöllisenänneEssiivisäännöllisenään
EssiivisäännöllisenänsäMonikon essiivisäännöllisinä
Monikon essiivisäännöllisinäniMonikon essiivisäännöllisinäsi
Monikon essiivisäännöllisinämmeMonikon essiivisäännöllisinänne
Monikon essiivisäännöllisinäänMonikon essiivisäännöllisinänsä
TranslatiivisäännölliseksiTranslatiivisäännöllisekseni
TranslatiivisäännölliseksesiTranslatiivisäännölliseksemme
TranslatiivisäännölliseksenneTranslatiivisäännöllisekseen
TranslatiivisäännölliseksensäMonikon translatiivisäännöllisiksi
Monikon translatiivisäännöllisikseniMonikon translatiivisäännöllisiksesi
Monikon translatiivisäännöllisiksemmeMonikon translatiivisäännöllisiksenne
Monikon translatiivisäännöllisikseenMonikon translatiivisäännöllisiksensä
Monikon instruktiivisäännöllisinAbessiivisäännöllisettä
AbessiivisäännöllisettäniAbessiivisäännöllisettäsi
AbessiivisäännöllisettämmeAbessiivisäännöllisettänne
AbessiivisäännöllisettäänAbessiivisäännöllisettänsä
Monikon abessiivisäännöllisittäMonikon abessiivisäännöllisittäni
Monikon abessiivisäännöllisittäsiMonikon abessiivisäännöllisittämme
Monikon abessiivisäännöllisittänneMonikon abessiivisäännöllisittään
Monikon abessiivisäännöllisittänsäMonikon komitatiivisäännöllisine
Monikon komitatiivisäännöllisineniMonikon komitatiivisäännöllisinesi
Monikon komitatiivisäännöllisinemmeMonikon komitatiivisäännöllisinenne
Monikon komitatiivisäännöllisineenMonikon komitatiivisäännöllisinensä
KomparatiivisäännöllisempiSuperlatiivisäännöllisin
Monikon akkusatiivisäännöllisetMonikon akkusatiivisäännölliseni
Monikon akkusatiivisäännöllisesiMonikon akkusatiivisäännöllisemme
Monikon akkusatiivisäännöllisenneMonikon akkusatiivisäännöllisensä
AkkusatiivisäännölliseniAkkusatiivisäännöllisesi
AkkusatiivisäännöllisemmeAkkusatiivisäännöllisenne
Akkusatiivisäännöllisensä