Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈhæ.pe.æ/
    • IPA: [ˈhæpeæ(ʔ)]
KieliKäännökset
bulgariaпритеснение, срам, стеснение, смущение, засраменост
englantishame, abashment, embarrassment, stigma, ignominy, indignity, infamy
espanjavergüenza, pena, ignominia
esperantohonto, hontaĵo
hollantischaamte, schande, verlegenheid, moeilijk parket
italiavergogna, imbarazzo, infamia, ignominia
japani (haji), 羞恥心 (shūchishin), 面汚し (tsurayogosh)
kreikkaντροπή (dropí / ntropí)
latinapudor, ignominia
latviakauns
norjavanære, skjensel, skam
portugaliconfusão, vergonha, ignomínia, mácula
puolawstyd, hańba
ranskahonte, embarras, ignominie
ruotsiskam, synd, vanära, smälek, skymf, nesa
saksaScham, Schande, Schimpf
tanskaskam
turkkirezalet, ayıp, utanç
tšekkistud, škoda, ostuda, hanba
unkariszégyen
venäjäстыд (stid / styd), позор (pozor), жаль (žal), бесчестье (bestšestje), замешательство (zamešatelstvo), смущение (smuštšenije), растерянность (rasterjannost), срам (sram), позорище (pozorištše), поме́ха (poméha), доса́да (dosáda), затрудне́ние (zatrudnénije), позо́р (pozór)
virohäbi

Määritelmät

Substantiivi

  1. paheksuttavasta teosta taikka riittämättömyyden tai huonommuuden koke­muksesta johtuva negatiivisena miellettävä tunne
  2. (kuvaannollisesti) sellainen asia, joka tuottaa edellistä tai kunnian kokemuk­sen menetystä: häväistys
  3. (harvinainen) asenne, joka pyrkii kantajansa aiheuttamien epäkohtien korjaa­miseen (tuloksellisen katumuksen kautta)

Verbi

  1. (taivutusmuoto) aktiivin indikatiivin preesensin konnegaatiomuoto verbis­tä hävetä
  2. (taivutusmuoto) imperatiivin yksikön 2. persoonan muoto verbistä hävetä
  3. (taivutusmuoto) imperatiivin yksikön 2. persoonan konnegaatiomuoto ver­bistä hävetä

Esimerkit

  • Suomen jalkapallomaajoukkueen taso on kansallinen häpeä. (Jari Tervo)
  • (Minä) en/ (Sinä) et/ Hän ei/ (Me) emme/ (Te) ette/ He eivät häpeä.
  • Häpeä!
  • Älä häpeä!

Taivutusmuodot

MonikkohäpeätGenetiivihäpeän
Monikon genetiivihäpeidenMonikon genetiivihäpeitten
PartitiivihäpeääPartitiivihäpeätä
Monikon partitiivihäpeitäInessiivihäpeässä
Monikon inessiivihäpeissäElatiivihäpeästä
Monikon elatiivihäpeistäIllatiivihäpeään
Monikon illatiivihäpeisiinMonikon illatiivihäpeihin
AdessiivihäpeälläMonikon adessiivihäpeillä
AblatiivihäpeältäMonikon ablatiivihäpeiltä
AllatiivihäpeälleMonikon allatiivihäpeille
EssiivihäpeänäMonikon essiivihäpeinä
TranslatiivihäpeäksiMonikon translatiivihäpeiksi
Monikon instruktiivihäpeinAbessiivihäpeättä
Monikon abessiivihäpeittäMonikon akkusatiivihäpeät

Luokat