| Monikko | tuikkeet | Genetiivi | tuikkeen |
| Monikon genetiivi | tuikkeiden | Monikon genetiivi | tuikkeitten |
| Partitiivi | tuiketta | Monikon partitiivi | tuikkeita |
| Inessiivi | tuikkeessa | Monikon inessiivi | tuikkeissa |
| Elatiivi | tuikkeesta | Monikon elatiivi | tuikkeista |
| Illatiivi | tuikkeeseen | Monikon illatiivi | tuikkeisiin |
| Monikon illatiivi | tuikkeihin | Adessiivi | tuikkeella |
| Monikon adessiivi | tuikkeilla | Ablatiivi | tuikkeelta |
| Monikon ablatiivi | tuikkeilta | Allatiivi | tuikkeelle |
| Monikon allatiivi | tuikkeille | Essiivi | tuikkeena |
| Monikon essiivi | tuikkeina | Translatiivi | tuikkeeksi |
| Monikon translatiivi | tuikkeiksi | Monikon instruktiivi | tuikkein |
| Abessiivi | tuikkeetta | Monikon abessiivi | tuikkeitta |
| Monikon akkusatiivi | tuikkeet |