| Monikko | toksikologiat | Genetiivi | toksikologian |
| Monikon genetiivi | toksikologioiden | Monikon genetiivi | toksikologioitten |
| Partitiivi | toksikologiaa | Monikon partitiivi | toksikologioita |
| Inessiivi | toksikologiassa | Monikon inessiivi | toksikologioissa |
| Elatiivi | toksikologiasta | Monikon elatiivi | toksikologioista |
| Illatiivi | toksikologiaan | Monikon illatiivi | toksikologioihin |
| Adessiivi | toksikologialla | Monikon adessiivi | toksikologioilla |
| Ablatiivi | toksikologialta | Monikon ablatiivi | toksikologioilta |
| Allatiivi | toksikologialle | Monikon allatiivi | toksikologioille |
| Essiivi | toksikologiana | Monikon essiivi | toksikologioina |
| Translatiivi | toksikologiaksi | Monikon translatiivi | toksikologioiksi |
| Monikon instruktiivi | toksikologioin | Abessiivi | toksikologiatta |
| Monikon abessiivi | toksikologioitta | Monikon akkusatiivi | toksikologiat |