| Monikko | toksikologit | Genetiivi | toksikologin |
| Monikon genetiivi | toksikologien | Partitiivi | toksikologia |
| Monikon partitiivi | toksikologeja | Inessiivi | toksikologissa |
| Monikon inessiivi | toksikologeissa | Elatiivi | toksikologista |
| Monikon elatiivi | toksikologeista | Illatiivi | toksikologiin |
| Monikon illatiivi | toksikologeihin | Adessiivi | toksikologilla |
| Monikon adessiivi | toksikologeilla | Ablatiivi | toksikologilta |
| Monikon ablatiivi | toksikologeilta | Allatiivi | toksikologille |
| Monikon allatiivi | toksikologeille | Essiivi | toksikologina |
| Monikon essiivi | toksikologeina | Translatiivi | toksikologiksi |
| Monikon translatiivi | toksikologeiksi | Monikon instruktiivi | toksikologein |
| Abessiivi | toksikologitta | Monikon abessiivi | toksikologeitta |
| Monikon akkusatiivi | toksikologit |