Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈʋæːntæːˣ/
KieliKäännökset
bulgariaдеформирам, изкривявам
englantiwring, bend, wrench, prize, twist, prise, pry, contort, writhe, distort, warp, buckle, turn, wry, screw up, to turn, cast
espanjaexprimir, retorcer, torcer, distorsionar, escurrir, girar
esperantotordi, distordi
hollantiwringen, uitwringen, verwringen, verdraaien, wrikken, openwrikken, vervormen, draaien, afdraaien
italiatorcere, spremere, deformare, tornire
japani絞る (shiboru), 捻る (hineru / nejiru), 曲げる (mageru), こじ開ける (kojiakeru), 歪める (yugameru)
kreikkaστείβω (steívo), περιστρέφομαι (peristréfomai), στρέφω (stréfo), τορνεύω
latinaoppono
latviagriezt
liettuasuktis
norjaforvrenge, fordreie
portugaligirar, distorcer, torcer
puolakręcić
ranskatordre, déformer, essorer, entortiller, distordre, tourner
ruotsikröka, vrida, förvränga, vrida ur, svarva
saksawringen, drehen, wickeln, verzerren, verziehen, auswringen, winden
tanskavride, dreje
tšekkiždímat, kroutit
unkaritorzít
venäjäизгибать (izgibat), гнуть (gnut), искривлять (iskrivljat), искажать (iskažat), изогнуть (izognut), исказить (iskazit), искривить (iskrivit), выжима́ть (vyžimát), вы́жать (výžat), выкру́чивать (vykrútšivat), вы́крутить (výkrutit), крутить (krutit)

Määritelmät

Verbi

  1. taivuttaa mutkalle
  2. kangeta, kammeta
  3. tehdä vaivalloisesti
  4. tehdä kipeää kouristuksenomaisesti

Esimerkit

  • ~ metallia
  • ~ rätti kuivaksi
  • ~ kiviä ylös pellosta
  • ~ allekirjoitus, savoa
  • Vatsaa vääntää ja päätä särkee.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensväännänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensväännät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensväännämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensväännätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvääntävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiväänsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiväänsitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiväänsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiväänsimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiväänsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiväänsivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvääntäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvääntäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvääntäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvääntäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensvääntäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvääntäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensväännä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvääntäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvääntäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensvääntäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvääntäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvääntänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvääntänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvääntäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvääntänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensvääntänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvääntänevät