Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaкъкря, варя на бавен огън
englantipoach, braise, stew, simmer, brew, coddle, infuse
espanjaescalfar, entibiar, cocinar a fuego lento, cocer a fuego lento, recocer
esperantopoĉi
hollantismoren, stoven, aan het sudderen brengen, laten sudderen
italiastufare, cuocere a fuoco lento
kreikkaσιγοβράζω (sigovrázo), γιαχνίζω (giachnízo)
portugaliescalfar, aferventar, guisar
puolagotować na wolnym ogniu
ranskabraiser, pocher, mijoter, faire mijoter, couver, cuire à l'eau frémissante
ruotsibräsera, sjuda, småkoka, låta dra, stuva
saksasieden, dämpfen, pochieren, schmoren, dünsten, köcheln, Schmoren, Dünsten, auf kleiner Flamme schmoren
tanskabraisere, grydestege
unkaripárol, dinsztel
venäjäварить (varit), тушить (tušit), потушить (potušit), не доводя до кипения (ne dovodja do kipenija), кипятить на медленном огне (kipjatit na medlennom ogne)
virohautama

Määritelmät

Verbi

  1. kypsentää ruokaa vähässä nestemäärässä suljetussa astiassa, tarkoituksena höyryttää ruoka kypsäksi ja rikastaa irtoavat makuaineet liemeen
  2. kypsentää ruokaa tai liottaa mausteita nesteessä, jonka lämpötila on hieman kiehumispisteen alapuolella
  3. valmistaa juomaa liottamalla aromiaineita kuumaan veteen

Esimerkit

  • Hauduta lihaa ja sipuleita padassa vähässä vedessä.
  • hauduttaa teetä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaudutanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshaudutat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaudutammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenshaudutatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshauduttavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaudutin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihaudutitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihaudutti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaudutimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihaudutitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihauduttivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshauduttaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshauduta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshauduttakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshauduttakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenshauduttakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshauduttakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshauduttanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshauduttanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshauduttaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshauduttanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenshauduttanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshauduttanevat