Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaболнав
englantisickly, valetudinarian, morbid, pathological, pathologic
espanjaenfermizo, enclenque, valetudinario, valetudinaria, morboso, mórbido, patológico
hollantiziek, ziekelijk, morbide, ongezond, pathologisch, pathisch
italiavaletudinario, morboso, patologico
kreikkaυποχονδριακός (ypochondriakós), παθολογικός (pathologikós), παθολογοανατομικός
latinaaegrotaticius, aegrotaticia
norjamorbid
portugalidoentio, mórbido, enfermiço, valetudinário
puolachorowity, schorowany
ranskavalétudinaire, maladif, pathologique
ruotsisjuklig, sjukligt, sjukliga
saksakränklich, krankhaft, morbid
tanskapatologisk
turkkihastalıklı
venäjäболезненный (boleznennyi), нездоровый (nezdorovyi), боле́зненный (boléznennyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sairasteleva, raihnas
  2. tautiperäinen, sairauden kaltainen
  3. (kuvaannollisesti) kieroutunut, perverssi

Esimerkit

  • Sairaalloinen vanhus.
  • Sairaalloisesti lisääntynyt jano.

Taivutusmuodot

MonikkosairaalloisetMonikkosairaalloiseni
MonikkosairaalloisesiMonikkosairaalloisemme
MonikkosairaalloisenneMonikkosairaalloisensa
GenetiivisairaalloisenGenetiivisairaalloiseni
GenetiivisairaalloisesiGenetiivisairaalloisemme
GenetiivisairaalloisenneGenetiivisairaalloisensa
Monikon genetiivisairaalloistenMonikon genetiivisairaalloisien
Monikon genetiivisairaalloisteniMonikon genetiivisairaalloisieni
Monikon genetiivisairaalloistesiMonikon genetiivisairaalloisiesi
Monikon genetiivisairaalloistemmeMonikon genetiivisairaalloisiemme
Monikon genetiivisairaalloistenneMonikon genetiivisairaalloisienne
Monikon genetiivisairaalloistensaMonikon genetiivisairaalloisiensa
PartitiivisairaalloistaPartitiivisairaalloistani
PartitiivisairaalloistasiPartitiivisairaalloistamme
PartitiivisairaalloistannePartitiivisairaalloistaan
PartitiivisairaalloistansaMonikon partitiivisairaalloisia
Monikon partitiivisairaalloisianiMonikon partitiivisairaalloisiasi
Monikon partitiivisairaalloisiammeMonikon partitiivisairaalloisianne
Monikon partitiivisairaalloisiaanMonikon partitiivisairaalloisiansa
InessiivisairaalloisessaInessiivisairaalloisessani
InessiivisairaalloisessasiInessiivisairaalloisessamme
InessiivisairaalloisessanneInessiivisairaalloisessaan
InessiivisairaalloisessansaMonikon inessiivisairaalloisissa
Monikon inessiivisairaalloisissaniMonikon inessiivisairaalloisissasi
Monikon inessiivisairaalloisissammeMonikon inessiivisairaalloisissanne
Monikon inessiivisairaalloisissaanMonikon inessiivisairaalloisissansa
ElatiivisairaalloisestaElatiivisairaalloisestani
ElatiivisairaalloisestasiElatiivisairaalloisestamme
ElatiivisairaalloisestanneElatiivisairaalloisestaan
ElatiivisairaalloisestansaMonikon elatiivisairaalloisista
Monikon elatiivisairaalloisistaniMonikon elatiivisairaalloisistasi
Monikon elatiivisairaalloisistammeMonikon elatiivisairaalloisistanne
Monikon elatiivisairaalloisistaanMonikon elatiivisairaalloisistansa
IllatiivisairaalloiseenIllatiivisairaalloiseeni
IllatiivisairaalloiseesiIllatiivisairaalloiseemme
IllatiivisairaalloiseenneIllatiivisairaalloiseensa
Monikon illatiivisairaalloisiinMonikon illatiivisairaalloisiini
Monikon illatiivisairaalloisiisiMonikon illatiivisairaalloisiimme
Monikon illatiivisairaalloisiinneMonikon illatiivisairaalloisiinsa
AdessiivisairaalloisellaAdessiivisairaalloisellani
AdessiivisairaalloisellasiAdessiivisairaalloisellamme
AdessiivisairaalloisellanneAdessiivisairaalloisellaan
AdessiivisairaalloisellansaMonikon adessiivisairaalloisilla
Monikon adessiivisairaalloisillaniMonikon adessiivisairaalloisillasi
Monikon adessiivisairaalloisillammeMonikon adessiivisairaalloisillanne
Monikon adessiivisairaalloisillaanMonikon adessiivisairaalloisillansa
AblatiivisairaalloiseltaAblatiivisairaalloiseltani
AblatiivisairaalloiseltasiAblatiivisairaalloiseltamme
AblatiivisairaalloiseltanneAblatiivisairaalloiseltaan
AblatiivisairaalloiseltansaMonikon ablatiivisairaalloisilta
Monikon ablatiivisairaalloisiltaniMonikon ablatiivisairaalloisiltasi
Monikon ablatiivisairaalloisiltammeMonikon ablatiivisairaalloisiltanne
Monikon ablatiivisairaalloisiltaanMonikon ablatiivisairaalloisiltansa
AllatiivisairaalloiselleAllatiivisairaalloiselleni
AllatiivisairaalloisellesiAllatiivisairaalloisellemme
AllatiivisairaalloisellenneAllatiivisairaalloiselleen
AllatiivisairaalloisellensaMonikon allatiivisairaalloisille
Monikon allatiivisairaalloisilleniMonikon allatiivisairaalloisillesi
Monikon allatiivisairaalloisillemmeMonikon allatiivisairaalloisillenne
Monikon allatiivisairaalloisilleenMonikon allatiivisairaalloisillensa
EssiivisairaalloisenaEssiivisairaalloisenani
EssiivisairaalloisenasiEssiivisairaalloisenamme
EssiivisairaalloisenanneEssiivisairaalloisenaan
EssiivisairaalloisenansaMonikon essiivisairaalloisina
Monikon essiivisairaalloisinaniMonikon essiivisairaalloisinasi
Monikon essiivisairaalloisinammeMonikon essiivisairaalloisinanne
Monikon essiivisairaalloisinaanMonikon essiivisairaalloisinansa
TranslatiivisairaalloiseksiTranslatiivisairaalloisekseni
TranslatiivisairaalloiseksesiTranslatiivisairaalloiseksemme
TranslatiivisairaalloiseksenneTranslatiivisairaalloisekseen
TranslatiivisairaalloiseksensaMonikon translatiivisairaalloisiksi
Monikon translatiivisairaalloisikseniMonikon translatiivisairaalloisiksesi
Monikon translatiivisairaalloisiksemmeMonikon translatiivisairaalloisiksenne
Monikon translatiivisairaalloisikseenMonikon translatiivisairaalloisiksensa
Monikon instruktiivisairaalloisinAbessiivisairaalloisetta
AbessiivisairaalloisettaniAbessiivisairaalloisettasi
AbessiivisairaalloisettammeAbessiivisairaalloisettanne
AbessiivisairaalloisettaanAbessiivisairaalloisettansa
Monikon abessiivisairaalloisittaMonikon abessiivisairaalloisittani
Monikon abessiivisairaalloisittasiMonikon abessiivisairaalloisittamme
Monikon abessiivisairaalloisittanneMonikon abessiivisairaalloisittaan
Monikon abessiivisairaalloisittansaMonikon komitatiivisairaalloisine
Monikon komitatiivisairaalloisineniMonikon komitatiivisairaalloisinesi
Monikon komitatiivisairaalloisinemmeMonikon komitatiivisairaalloisinenne
Monikon komitatiivisairaalloisineenMonikon komitatiivisairaalloisinensa
KomparatiivisairaalloisempiSuperlatiivisairaalloisin
Monikon akkusatiivisairaalloisetMonikon akkusatiivisairaalloiseni
Monikon akkusatiivisairaalloisesiMonikon akkusatiivisairaalloisemme
Monikon akkusatiivisairaalloisenneMonikon akkusatiivisairaalloisensa
AkkusatiivisairaalloiseniAkkusatiivisairaalloisesi
AkkusatiivisairaalloisemmeAkkusatiivisairaalloisenne
Akkusatiivisairaalloisensa

Luokat