Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantipathological
espanjapatológico
esperantopatologia
italiapatologico
portugalipatológico
ranskapathologique
ruotsipatologisk
saksapathologisch, krankhaft
tanskapatologisk
tšekkipatologický
venäjäпатологический (patologitšeski), патологи́ческий (patologítšeski)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (lääketiede) sellainen, joka koskee patologiaa tai liittyy siihen
  2. (kuvaannollisesti) sairaalloinen

Esimerkit

  • 3500 vuotta vanhalle muumiolle tehtiin patologinen tutkimus.
  • patologinen valehtelija

Taivutusmuodot

MonikkopatologisetMonikkopatologiseni
MonikkopatologisesiMonikkopatologisemme
MonikkopatologisenneMonikkopatologisensa
GenetiivipatologisenGenetiivipatologiseni
GenetiivipatologisesiGenetiivipatologisemme
GenetiivipatologisenneGenetiivipatologisensa
Monikon genetiivipatologistenMonikon genetiivipatologisien
Monikon genetiivipatologisteniMonikon genetiivipatologisieni
Monikon genetiivipatologistesiMonikon genetiivipatologisiesi
Monikon genetiivipatologistemmeMonikon genetiivipatologisiemme
Monikon genetiivipatologistenneMonikon genetiivipatologisienne
Monikon genetiivipatologistensaMonikon genetiivipatologisiensa
PartitiivipatologistaPartitiivipatologistani
PartitiivipatologistasiPartitiivipatologistamme
PartitiivipatologistannePartitiivipatologistaan
PartitiivipatologistansaMonikon partitiivipatologisia
Monikon partitiivipatologisianiMonikon partitiivipatologisiasi
Monikon partitiivipatologisiammeMonikon partitiivipatologisianne
Monikon partitiivipatologisiaanMonikon partitiivipatologisiansa
InessiivipatologisessaInessiivipatologisessani
InessiivipatologisessasiInessiivipatologisessamme
InessiivipatologisessanneInessiivipatologisessaan
InessiivipatologisessansaMonikon inessiivipatologisissa
Monikon inessiivipatologisissaniMonikon inessiivipatologisissasi
Monikon inessiivipatologisissammeMonikon inessiivipatologisissanne
Monikon inessiivipatologisissaanMonikon inessiivipatologisissansa
ElatiivipatologisestaElatiivipatologisestani
ElatiivipatologisestasiElatiivipatologisestamme
ElatiivipatologisestanneElatiivipatologisestaan
ElatiivipatologisestansaMonikon elatiivipatologisista
Monikon elatiivipatologisistaniMonikon elatiivipatologisistasi
Monikon elatiivipatologisistammeMonikon elatiivipatologisistanne
Monikon elatiivipatologisistaanMonikon elatiivipatologisistansa
IllatiivipatologiseenIllatiivipatologiseeni
IllatiivipatologiseesiIllatiivipatologiseemme
IllatiivipatologiseenneIllatiivipatologiseensa
Monikon illatiivipatologisiinMonikon illatiivipatologisiini
Monikon illatiivipatologisiisiMonikon illatiivipatologisiimme
Monikon illatiivipatologisiinneMonikon illatiivipatologisiinsa
AdessiivipatologisellaAdessiivipatologisellani
AdessiivipatologisellasiAdessiivipatologisellamme
AdessiivipatologisellanneAdessiivipatologisellaan
AdessiivipatologisellansaMonikon adessiivipatologisilla
Monikon adessiivipatologisillaniMonikon adessiivipatologisillasi
Monikon adessiivipatologisillammeMonikon adessiivipatologisillanne
Monikon adessiivipatologisillaanMonikon adessiivipatologisillansa
AblatiivipatologiseltaAblatiivipatologiseltani
AblatiivipatologiseltasiAblatiivipatologiseltamme
AblatiivipatologiseltanneAblatiivipatologiseltaan
AblatiivipatologiseltansaMonikon ablatiivipatologisilta
Monikon ablatiivipatologisiltaniMonikon ablatiivipatologisiltasi
Monikon ablatiivipatologisiltammeMonikon ablatiivipatologisiltanne
Monikon ablatiivipatologisiltaanMonikon ablatiivipatologisiltansa
AllatiivipatologiselleAllatiivipatologiselleni
AllatiivipatologisellesiAllatiivipatologisellemme
AllatiivipatologisellenneAllatiivipatologiselleen
AllatiivipatologisellensaMonikon allatiivipatologisille
Monikon allatiivipatologisilleniMonikon allatiivipatologisillesi
Monikon allatiivipatologisillemmeMonikon allatiivipatologisillenne
Monikon allatiivipatologisilleenMonikon allatiivipatologisillensa
EssiivipatologisenaEssiivipatologisenani
EssiivipatologisenasiEssiivipatologisenamme
EssiivipatologisenanneEssiivipatologisenaan
EssiivipatologisenansaMonikon essiivipatologisina
Monikon essiivipatologisinaniMonikon essiivipatologisinasi
Monikon essiivipatologisinammeMonikon essiivipatologisinanne
Monikon essiivipatologisinaanMonikon essiivipatologisinansa
TranslatiivipatologiseksiTranslatiivipatologisekseni
TranslatiivipatologiseksesiTranslatiivipatologiseksemme
TranslatiivipatologiseksenneTranslatiivipatologisekseen
TranslatiivipatologiseksensaMonikon translatiivipatologisiksi
Monikon translatiivipatologisikseniMonikon translatiivipatologisiksesi
Monikon translatiivipatologisiksemmeMonikon translatiivipatologisiksenne
Monikon translatiivipatologisikseenMonikon translatiivipatologisiksensa
Monikon instruktiivipatologisinAbessiivipatologisetta
AbessiivipatologisettaniAbessiivipatologisettasi
AbessiivipatologisettammeAbessiivipatologisettanne
AbessiivipatologisettaanAbessiivipatologisettansa
Monikon abessiivipatologisittaMonikon abessiivipatologisittani
Monikon abessiivipatologisittasiMonikon abessiivipatologisittamme
Monikon abessiivipatologisittanneMonikon abessiivipatologisittaan
Monikon abessiivipatologisittansaMonikon komitatiivipatologisine
Monikon komitatiivipatologisineniMonikon komitatiivipatologisinesi
Monikon komitatiivipatologisinemmeMonikon komitatiivipatologisinenne
Monikon komitatiivipatologisineenMonikon komitatiivipatologisinensa
Monikon akkusatiivipatologisetMonikon akkusatiivipatologiseni
Monikon akkusatiivipatologisesiMonikon akkusatiivipatologisemme
Monikon akkusatiivipatologisenneMonikon akkusatiivipatologisensa
AkkusatiivipatologiseniAkkusatiivipatologisesi
AkkusatiivipatologisemmeAkkusatiivipatologisenne
Akkusatiivipatologisensa

Luokat