Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantishrill, piercing
espanjaestridente
japani甲高い (kandakai)
latviaspalgs
portugaliestridente
ranskastrident
ruotsigäll
saksaschrill
venäjäпронзительный (pronzitelnyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (äänestä) terävä, kireä ja korkea, kimeä

Taivutusmuodot

MonikkokimakatMonikkokimakkani
MonikkokimakkasiMonikkokimakkamme
MonikkokimakkanneMonikkokimakkansa
GenetiivikimakanGenetiivikimakkani
GenetiivikimakkasiGenetiivikimakkamme
GenetiivikimakkanneGenetiivikimakkansa
Monikon genetiivikimakoidenMonikon genetiivikimakoitten
Monikon genetiivikimakkojenMonikon genetiivikimakoideni
Monikon genetiivikimakoitteniMonikon genetiivikimakkojeni
Monikon genetiivikimakoidesiMonikon genetiivikimakoittesi
Monikon genetiivikimakkojesiMonikon genetiivikimakoidemme
Monikon genetiivikimakoittemmeMonikon genetiivikimakkojemme
Monikon genetiivikimakoidenneMonikon genetiivikimakoittenne
Monikon genetiivikimakkojenneMonikon genetiivikimakoidensa
Monikon genetiivikimakoittensaMonikon genetiivikimakkojensa
PartitiivikimakkaaPartitiivikimakkaani
PartitiivikimakkaasiPartitiivikimakkaamme
PartitiivikimakkaannePartitiivikimakkaansa
Monikon partitiivikimakoitaMonikon partitiivikimakkoja
Monikon partitiivikimakoitaniMonikon partitiivikimakkojani
Monikon partitiivikimakoitasiMonikon partitiivikimakkojasi
Monikon partitiivikimakoitammeMonikon partitiivikimakkojamme
Monikon partitiivikimakoitanneMonikon partitiivikimakkojanne
Monikon partitiivikimakoitaanMonikon partitiivikimakkojaan
Monikon partitiivikimakoitansaMonikon partitiivikimakkojansa
InessiivikimakassaInessiivikimakassani
InessiivikimakassasiInessiivikimakassamme
InessiivikimakassanneInessiivikimakassaan
InessiivikimakassansaMonikon inessiivikimakoissa
Monikon inessiivikimakoissaniMonikon inessiivikimakoissasi
Monikon inessiivikimakoissammeMonikon inessiivikimakoissanne
Monikon inessiivikimakoissaanMonikon inessiivikimakoissansa
ElatiivikimakastaElatiivikimakastani
ElatiivikimakastasiElatiivikimakastamme
ElatiivikimakastanneElatiivikimakastaan
ElatiivikimakastansaMonikon elatiivikimakoista
Monikon elatiivikimakoistaniMonikon elatiivikimakoistasi
Monikon elatiivikimakoistammeMonikon elatiivikimakoistanne
Monikon elatiivikimakoistaanMonikon elatiivikimakoistansa
IllatiivikimakkaanIllatiivikimakkaani
IllatiivikimakkaasiIllatiivikimakkaamme
IllatiivikimakkaanneIllatiivikimakkaansa
Monikon illatiivikimakoihinMonikon illatiivikimakkoihin
Monikon illatiivikimakoihiniMonikon illatiivikimakkoihini
Monikon illatiivikimakoihisiMonikon illatiivikimakkoihisi
Monikon illatiivikimakoihimmeMonikon illatiivikimakkoihimme
Monikon illatiivikimakoihinneMonikon illatiivikimakkoihinne
Monikon illatiivikimakoihinsaMonikon illatiivikimakkoihinsa
AdessiivikimakallaAdessiivikimakallani
AdessiivikimakallasiAdessiivikimakallamme
AdessiivikimakallanneAdessiivikimakallaan
AdessiivikimakallansaMonikon adessiivikimakoilla
Monikon adessiivikimakoillaniMonikon adessiivikimakoillasi
Monikon adessiivikimakoillammeMonikon adessiivikimakoillanne
Monikon adessiivikimakoillaanMonikon adessiivikimakoillansa
AblatiivikimakaltaAblatiivikimakaltani
AblatiivikimakaltasiAblatiivikimakaltamme
AblatiivikimakaltanneAblatiivikimakaltaan
AblatiivikimakaltansaMonikon ablatiivikimakoilta
Monikon ablatiivikimakoiltaniMonikon ablatiivikimakoiltasi
Monikon ablatiivikimakoiltammeMonikon ablatiivikimakoiltanne
Monikon ablatiivikimakoiltaanMonikon ablatiivikimakoiltansa
AllatiivikimakalleAllatiivikimakalleni
AllatiivikimakallesiAllatiivikimakallemme
AllatiivikimakallenneAllatiivikimakalleen
AllatiivikimakallensaMonikon allatiivikimakoille
Monikon allatiivikimakoilleniMonikon allatiivikimakoillesi
Monikon allatiivikimakoillemmeMonikon allatiivikimakoillenne
Monikon allatiivikimakoilleenMonikon allatiivikimakoillensa
EssiivikimakkanaEssiivikimakkanani
EssiivikimakkanasiEssiivikimakkanamme
EssiivikimakkananneEssiivikimakkanaan
EssiivikimakkanansaMonikon essiivikimakkoina
Monikon essiivikimakkoinaniMonikon essiivikimakkoinasi
Monikon essiivikimakkoinammeMonikon essiivikimakkoinanne
Monikon essiivikimakkoinaanMonikon essiivikimakkoinansa
TranslatiivikimakaksiTranslatiivikimakakseni
TranslatiivikimakaksesiTranslatiivikimakaksemme
TranslatiivikimakaksenneTranslatiivikimakakseen
TranslatiivikimakaksensaMonikon translatiivikimakoiksi
Monikon translatiivikimakoikseniMonikon translatiivikimakoiksesi
Monikon translatiivikimakoiksemmeMonikon translatiivikimakoiksenne
Monikon translatiivikimakoikseenMonikon translatiivikimakoiksensa
Monikon instruktiivikimakoinAbessiivikimakatta
AbessiivikimakattaniAbessiivikimakattasi
AbessiivikimakattammeAbessiivikimakattanne
AbessiivikimakattaanAbessiivikimakattansa
Monikon abessiivikimakoittaMonikon abessiivikimakoittani
Monikon abessiivikimakoittasiMonikon abessiivikimakoittamme
Monikon abessiivikimakoittanneMonikon abessiivikimakoittaan
Monikon abessiivikimakoittansaMonikon komitatiivikimakkoine
Monikon komitatiivikimakkoineniMonikon komitatiivikimakkoinesi
Monikon komitatiivikimakkoinemmeMonikon komitatiivikimakkoinenne
Monikon komitatiivikimakkoineenMonikon komitatiivikimakkoinensa
KomparatiivikimakampiSuperlatiivikimakin
SuperlatiivikimakoinMonikon akkusatiivikimakat
Monikon akkusatiivikimakkaniMonikon akkusatiivikimakkasi
Monikon akkusatiivikimakkammeMonikon akkusatiivikimakkanne
Monikon akkusatiivikimakkansaAkkusatiivikimakkani
AkkusatiivikimakkasiAkkusatiivikimakkamme
AkkusatiivikimakkanneAkkusatiivikimakkansa

Luokat