| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | shrill, piercing |
| espanja | estridente |
| japani | 甲高い (kandakai) |
| latvia | spalgs |
| portugali | estridente |
| ranska | strident |
| ruotsi | gäll |
| saksa | schrill |
| venäjä | пронзительный (pronzitelnyi) |
| Monikko | kimakat | Monikko | kimakkani |
| Monikko | kimakkasi | Monikko | kimakkamme |
| Monikko | kimakkanne | Monikko | kimakkansa |
| Genetiivi | kimakan | Genetiivi | kimakkani |
| Genetiivi | kimakkasi | Genetiivi | kimakkamme |
| Genetiivi | kimakkanne | Genetiivi | kimakkansa |
| Monikon genetiivi | kimakoiden | Monikon genetiivi | kimakoitten |
| Monikon genetiivi | kimakkojen | Monikon genetiivi | kimakoideni |
| Monikon genetiivi | kimakoitteni | Monikon genetiivi | kimakkojeni |
| Monikon genetiivi | kimakoidesi | Monikon genetiivi | kimakoittesi |
| Monikon genetiivi | kimakkojesi | Monikon genetiivi | kimakoidemme |
| Monikon genetiivi | kimakoittemme | Monikon genetiivi | kimakkojemme |
| Monikon genetiivi | kimakoidenne | Monikon genetiivi | kimakoittenne |
| Monikon genetiivi | kimakkojenne | Monikon genetiivi | kimakoidensa |
| Monikon genetiivi | kimakoittensa | Monikon genetiivi | kimakkojensa |
| Partitiivi | kimakkaa | Partitiivi | kimakkaani |
| Partitiivi | kimakkaasi | Partitiivi | kimakkaamme |
| Partitiivi | kimakkaanne | Partitiivi | kimakkaansa |
| Monikon partitiivi | kimakoita | Monikon partitiivi | kimakkoja |
| Monikon partitiivi | kimakoitani | Monikon partitiivi | kimakkojani |
| Monikon partitiivi | kimakoitasi | Monikon partitiivi | kimakkojasi |
| Monikon partitiivi | kimakoitamme | Monikon partitiivi | kimakkojamme |
| Monikon partitiivi | kimakoitanne | Monikon partitiivi | kimakkojanne |
| Monikon partitiivi | kimakoitaan | Monikon partitiivi | kimakkojaan |
| Monikon partitiivi | kimakoitansa | Monikon partitiivi | kimakkojansa |
| Inessiivi | kimakassa | Inessiivi | kimakassani |
| Inessiivi | kimakassasi | Inessiivi | kimakassamme |
| Inessiivi | kimakassanne | Inessiivi | kimakassaan |
| Inessiivi | kimakassansa | Monikon inessiivi | kimakoissa |
| Monikon inessiivi | kimakoissani | Monikon inessiivi | kimakoissasi |
| Monikon inessiivi | kimakoissamme | Monikon inessiivi | kimakoissanne |
| Monikon inessiivi | kimakoissaan | Monikon inessiivi | kimakoissansa |
| Elatiivi | kimakasta | Elatiivi | kimakastani |
| Elatiivi | kimakastasi | Elatiivi | kimakastamme |
| Elatiivi | kimakastanne | Elatiivi | kimakastaan |
| Elatiivi | kimakastansa | Monikon elatiivi | kimakoista |
| Monikon elatiivi | kimakoistani | Monikon elatiivi | kimakoistasi |
| Monikon elatiivi | kimakoistamme | Monikon elatiivi | kimakoistanne |
| Monikon elatiivi | kimakoistaan | Monikon elatiivi | kimakoistansa |
| Illatiivi | kimakkaan | Illatiivi | kimakkaani |
| Illatiivi | kimakkaasi | Illatiivi | kimakkaamme |
| Illatiivi | kimakkaanne | Illatiivi | kimakkaansa |
| Monikon illatiivi | kimakoihin | Monikon illatiivi | kimakkoihin |
| Monikon illatiivi | kimakoihini | Monikon illatiivi | kimakkoihini |
| Monikon illatiivi | kimakoihisi | Monikon illatiivi | kimakkoihisi |
| Monikon illatiivi | kimakoihimme | Monikon illatiivi | kimakkoihimme |
| Monikon illatiivi | kimakoihinne | Monikon illatiivi | kimakkoihinne |
| Monikon illatiivi | kimakoihinsa | Monikon illatiivi | kimakkoihinsa |
| Adessiivi | kimakalla | Adessiivi | kimakallani |
| Adessiivi | kimakallasi | Adessiivi | kimakallamme |
| Adessiivi | kimakallanne | Adessiivi | kimakallaan |
| Adessiivi | kimakallansa | Monikon adessiivi | kimakoilla |
| Monikon adessiivi | kimakoillani | Monikon adessiivi | kimakoillasi |
| Monikon adessiivi | kimakoillamme | Monikon adessiivi | kimakoillanne |
| Monikon adessiivi | kimakoillaan | Monikon adessiivi | kimakoillansa |
| Ablatiivi | kimakalta | Ablatiivi | kimakaltani |
| Ablatiivi | kimakaltasi | Ablatiivi | kimakaltamme |
| Ablatiivi | kimakaltanne | Ablatiivi | kimakaltaan |
| Ablatiivi | kimakaltansa | Monikon ablatiivi | kimakoilta |
| Monikon ablatiivi | kimakoiltani | Monikon ablatiivi | kimakoiltasi |
| Monikon ablatiivi | kimakoiltamme | Monikon ablatiivi | kimakoiltanne |
| Monikon ablatiivi | kimakoiltaan | Monikon ablatiivi | kimakoiltansa |
| Allatiivi | kimakalle | Allatiivi | kimakalleni |
| Allatiivi | kimakallesi | Allatiivi | kimakallemme |
| Allatiivi | kimakallenne | Allatiivi | kimakalleen |
| Allatiivi | kimakallensa | Monikon allatiivi | kimakoille |
| Monikon allatiivi | kimakoilleni | Monikon allatiivi | kimakoillesi |
| Monikon allatiivi | kimakoillemme | Monikon allatiivi | kimakoillenne |
| Monikon allatiivi | kimakoilleen | Monikon allatiivi | kimakoillensa |
| Essiivi | kimakkana | Essiivi | kimakkanani |
| Essiivi | kimakkanasi | Essiivi | kimakkanamme |
| Essiivi | kimakkananne | Essiivi | kimakkanaan |
| Essiivi | kimakkanansa | Monikon essiivi | kimakkoina |
| Monikon essiivi | kimakkoinani | Monikon essiivi | kimakkoinasi |
| Monikon essiivi | kimakkoinamme | Monikon essiivi | kimakkoinanne |
| Monikon essiivi | kimakkoinaan | Monikon essiivi | kimakkoinansa |
| Translatiivi | kimakaksi | Translatiivi | kimakakseni |
| Translatiivi | kimakaksesi | Translatiivi | kimakaksemme |
| Translatiivi | kimakaksenne | Translatiivi | kimakakseen |
| Translatiivi | kimakaksensa | Monikon translatiivi | kimakoiksi |
| Monikon translatiivi | kimakoikseni | Monikon translatiivi | kimakoiksesi |
| Monikon translatiivi | kimakoiksemme | Monikon translatiivi | kimakoiksenne |
| Monikon translatiivi | kimakoikseen | Monikon translatiivi | kimakoiksensa |
| Monikon instruktiivi | kimakoin | Abessiivi | kimakatta |
| Abessiivi | kimakattani | Abessiivi | kimakattasi |
| Abessiivi | kimakattamme | Abessiivi | kimakattanne |
| Abessiivi | kimakattaan | Abessiivi | kimakattansa |
| Monikon abessiivi | kimakoitta | Monikon abessiivi | kimakoittani |
| Monikon abessiivi | kimakoittasi | Monikon abessiivi | kimakoittamme |
| Monikon abessiivi | kimakoittanne | Monikon abessiivi | kimakoittaan |
| Monikon abessiivi | kimakoittansa | Monikon komitatiivi | kimakkoine |
| Monikon komitatiivi | kimakkoineni | Monikon komitatiivi | kimakkoinesi |
| Monikon komitatiivi | kimakkoinemme | Monikon komitatiivi | kimakkoinenne |
| Monikon komitatiivi | kimakkoineen | Monikon komitatiivi | kimakkoinensa |
| Komparatiivi | kimakampi | Superlatiivi | kimakin |
| Superlatiivi | kimakoin | Monikon akkusatiivi | kimakat |
| Monikon akkusatiivi | kimakkani | Monikon akkusatiivi | kimakkasi |
| Monikon akkusatiivi | kimakkamme | Monikon akkusatiivi | kimakkanne |
| Monikon akkusatiivi | kimakkansa | Akkusatiivi | kimakkani |
| Akkusatiivi | kimakkasi | Akkusatiivi | kimakkamme |
| Akkusatiivi | kimakkanne | Akkusatiivi | kimakkansa |