Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaпоражение
englantiwounded, casualty
espanjalesionado, herido, plagado, baja, víctima
hollantislachtoffer
italiaferito, vittima
japani負傷した (fushō-shita)
kreikkaαπώλεια (apóleia), θύμα (thýma)
latviaupuris
liettuažuvusysis ar sužeistasis
portugalimachucado, ferido, vítima
puolaranny, ofiara
ranskablessé, victime, pertes
ruotsiskadad, offer, dödade, skadade, sårade, döda och skadade, stupade och sårade
saksaverwundet, Opfer, Verletzter, Verwundeter
tanskaoffer, såret, tab, dødsfald, døde og sårede, dødsoffer, døde og tilskadekomne, tilskadekommen, faldne og sårede
turkkiyaralı, yaralanan
tšekkioběť
unkariáldozat, veszteség
venäjäраненый (ranenyi)
virohaavatud, ohver, inimkaotus

Määritelmät

Adjektiivi

  1. aseella tai terävällä esineellä haavoitettu, viilletty

Substantiivi

  1. henkilö, joka on saanut (yleensä tahallisesti vahingoitettaessa) vaurion, joka ei ole johtanut menehtymiseen

Esimerkit

  • haavoittuneet kuljetettiin sairaalaan
  • haavoittunut nostettiin paareille

Taivutusmuodot

MonikkohaavoittuneetMonikkohaavoittuneeni
MonikkohaavoittuneesiMonikkohaavoittuneemme
MonikkohaavoittuneenneMonikkohaavoittuneensa
GenetiivihaavoittuneenGenetiivihaavoittuneeni
GenetiivihaavoittuneesiGenetiivihaavoittuneemme
GenetiivihaavoittuneenneGenetiivihaavoittuneensa
Monikon genetiivihaavoittuneidenMonikon genetiivihaavoittuneitten
Monikon genetiivihaavoittuneideniMonikon genetiivihaavoittuneitteni
Monikon genetiivihaavoittuneidesiMonikon genetiivihaavoittuneittesi
Monikon genetiivihaavoittuneidemmeMonikon genetiivihaavoittuneittemme
Monikon genetiivihaavoittuneidenneMonikon genetiivihaavoittuneittenne
Monikon genetiivihaavoittuneidensaMonikon genetiivihaavoittuneittensa
PartitiivihaavoittunuttaPartitiivihaavoittunuttani
PartitiivihaavoittunuttasiPartitiivihaavoittunuttamme
PartitiivihaavoittunuttannePartitiivihaavoittunuttaan
PartitiivihaavoittunuttansaMonikon partitiivihaavoittuneita
Monikon partitiivihaavoittuneitaniMonikon partitiivihaavoittuneitasi
Monikon partitiivihaavoittuneitammeMonikon partitiivihaavoittuneitanne
Monikon partitiivihaavoittuneitaanMonikon partitiivihaavoittuneitansa
InessiivihaavoittuneessaInessiivihaavoittuneessani
InessiivihaavoittuneessasiInessiivihaavoittuneessamme
InessiivihaavoittuneessanneInessiivihaavoittuneessaan
InessiivihaavoittuneessansaMonikon inessiivihaavoittuneissa
Monikon inessiivihaavoittuneissaniMonikon inessiivihaavoittuneissasi
Monikon inessiivihaavoittuneissammeMonikon inessiivihaavoittuneissanne
Monikon inessiivihaavoittuneissaanMonikon inessiivihaavoittuneissansa
ElatiivihaavoittuneestaElatiivihaavoittuneestani
ElatiivihaavoittuneestasiElatiivihaavoittuneestamme
ElatiivihaavoittuneestanneElatiivihaavoittuneestaan
ElatiivihaavoittuneestansaMonikon elatiivihaavoittuneista
Monikon elatiivihaavoittuneistaniMonikon elatiivihaavoittuneistasi
Monikon elatiivihaavoittuneistammeMonikon elatiivihaavoittuneistanne
Monikon elatiivihaavoittuneistaanMonikon elatiivihaavoittuneistansa
IllatiivihaavoittuneeseenIllatiivihaavoittuneeseeni
IllatiivihaavoittuneeseesiIllatiivihaavoittuneeseemme
IllatiivihaavoittuneeseenneIllatiivihaavoittuneeseensa
Monikon illatiivihaavoittuneisiinMonikon illatiivihaavoittuneihin
Monikon illatiivihaavoittuneisiiniMonikon illatiivihaavoittuneihini
Monikon illatiivihaavoittuneisiisiMonikon illatiivihaavoittuneihisi
Monikon illatiivihaavoittuneisiimmeMonikon illatiivihaavoittuneihimme
Monikon illatiivihaavoittuneisiinneMonikon illatiivihaavoittuneihinne
Monikon illatiivihaavoittuneisiinsaMonikon illatiivihaavoittuneihinsa
AdessiivihaavoittuneellaAdessiivihaavoittuneellani
AdessiivihaavoittuneellasiAdessiivihaavoittuneellamme
AdessiivihaavoittuneellanneAdessiivihaavoittuneellaan
AdessiivihaavoittuneellansaMonikon adessiivihaavoittuneilla
Monikon adessiivihaavoittuneillaniMonikon adessiivihaavoittuneillasi
Monikon adessiivihaavoittuneillammeMonikon adessiivihaavoittuneillanne
Monikon adessiivihaavoittuneillaanMonikon adessiivihaavoittuneillansa
AblatiivihaavoittuneeltaAblatiivihaavoittuneeltani
AblatiivihaavoittuneeltasiAblatiivihaavoittuneeltamme
AblatiivihaavoittuneeltanneAblatiivihaavoittuneeltaan
AblatiivihaavoittuneeltansaMonikon ablatiivihaavoittuneilta
Monikon ablatiivihaavoittuneiltaniMonikon ablatiivihaavoittuneiltasi
Monikon ablatiivihaavoittuneiltammeMonikon ablatiivihaavoittuneiltanne
Monikon ablatiivihaavoittuneiltaanMonikon ablatiivihaavoittuneiltansa
AllatiivihaavoittuneelleAllatiivihaavoittuneelleni
AllatiivihaavoittuneellesiAllatiivihaavoittuneellemme
AllatiivihaavoittuneellenneAllatiivihaavoittuneelleen
AllatiivihaavoittuneellensaMonikon allatiivihaavoittuneille
Monikon allatiivihaavoittuneilleniMonikon allatiivihaavoittuneillesi
Monikon allatiivihaavoittuneillemmeMonikon allatiivihaavoittuneillenne
Monikon allatiivihaavoittuneilleenMonikon allatiivihaavoittuneillensa
EssiivihaavoittuneenaEssiivihaavoittuneenani
EssiivihaavoittuneenasiEssiivihaavoittuneenamme
EssiivihaavoittuneenanneEssiivihaavoittuneenaan
EssiivihaavoittuneenansaMonikon essiivihaavoittuneina
Monikon essiivihaavoittuneinaniMonikon essiivihaavoittuneinasi
Monikon essiivihaavoittuneinammeMonikon essiivihaavoittuneinanne
Monikon essiivihaavoittuneinaanMonikon essiivihaavoittuneinansa
TranslatiivihaavoittuneeksiTranslatiivihaavoittuneekseni
TranslatiivihaavoittuneeksesiTranslatiivihaavoittuneeksemme
TranslatiivihaavoittuneeksenneTranslatiivihaavoittuneekseen
TranslatiivihaavoittuneeksensaMonikon translatiivihaavoittuneiksi
Monikon translatiivihaavoittuneikseniMonikon translatiivihaavoittuneiksesi
Monikon translatiivihaavoittuneiksemmeMonikon translatiivihaavoittuneiksenne
Monikon translatiivihaavoittuneikseenMonikon translatiivihaavoittuneiksensa
Monikon instruktiivihaavoittuneinAbessiivihaavoittuneetta
AbessiivihaavoittuneettaniAbessiivihaavoittuneettasi
AbessiivihaavoittuneettammeAbessiivihaavoittuneettanne
AbessiivihaavoittuneettaanAbessiivihaavoittuneettansa
Monikon abessiivihaavoittuneittaMonikon abessiivihaavoittuneittani
Monikon abessiivihaavoittuneittasiMonikon abessiivihaavoittuneittamme
Monikon abessiivihaavoittuneittanneMonikon abessiivihaavoittuneittaan
Monikon abessiivihaavoittuneittansaMonikon komitatiivihaavoittuneine
Monikon komitatiivihaavoittuneineniMonikon komitatiivihaavoittuneinesi
Monikon komitatiivihaavoittuneinemmeMonikon komitatiivihaavoittuneinenne
Monikon komitatiivihaavoittuneineenMonikon komitatiivihaavoittuneinensa
KomparatiivihaavoittuneempiSuperlatiivihaavoittunein
Monikon akkusatiivihaavoittuneetMonikon akkusatiivihaavoittuneeni
Monikon akkusatiivihaavoittuneesiMonikon akkusatiivihaavoittuneemme
Monikon akkusatiivihaavoittuneenneMonikon akkusatiivihaavoittuneensa
AkkusatiivihaavoittuneeniAkkusatiivihaavoittuneesi
AkkusatiivihaavoittuneemmeAkkusatiivihaavoittuneenne
Akkusatiivihaavoittuneensa

Luokat