Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | tervahuovat | Genetiivi | tervahuovan |
| Monikon genetiivi | tervahuopien | Partitiivi | tervahuopaa |
| Monikon partitiivi | tervahuopia | Inessiivi | tervahuovassa |
| Monikon inessiivi | tervahuovissa | Elatiivi | tervahuovasta |
| Monikon elatiivi | tervahuovista | Illatiivi | tervahuopaan |
| Monikon illatiivi | tervahuopiin | Adessiivi | tervahuovalla |
| Monikon adessiivi | tervahuovilla | Ablatiivi | tervahuovalta |
| Monikon ablatiivi | tervahuovilta | Allatiivi | tervahuovalle |
| Monikon allatiivi | tervahuoville | Essiivi | tervahuopana |
| Monikon essiivi | tervahuopina | Translatiivi | tervahuovaksi |
| Monikon translatiivi | tervahuoviksi | Monikon instruktiivi | tervahuovin |
| Abessiivi | tervahuovatta | Monikon abessiivi | tervahuovitta |
| Monikon akkusatiivi | tervahuovat |