| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tainnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tainnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taintuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tainnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tainnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taintuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tainnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tainnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taintui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tainnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tainnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taintuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taintuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taintuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taintuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taintuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taintuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taintuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tainnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taintukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taintukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taintukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taintukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taintunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taintunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taintunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taintunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taintunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taintunevat | | |