Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaсвивам се, треперя, навеждам се
englanticrouch, squat, cower, hunch
espanjaagacharse, encogerse, acurrucar, acurrucarse, acuclillarse, amilanarse, agachar
hollantihurken, in elkaar duiken
italiaaccovacciarsi, accosciarsi
japaniしゃがむ (shagamu / shiャgamu), 蹲る (uzukumaru), 踞る (uzukumaru)
kreikkaκάθομαι οκλαδόν (káthomai okladón / káthome okladhón), κάθομαι σταυροπόδι (káthomai stavropódi / káthome stavropódhi)
norjakrympe seg
portugaliagachar, encolher, agachar-se
puolakucać, kucnąć
ranskase tapir, se recroqueviller, squatter, s'accroupir
ruotsisitta på huk
saksahocken, kauern
tanskasidde på hug
turkkiçömelmek
tšekkidřepnout, krčit se
unkariguggol
venäjäсжиматься (sžimatsja), приседать (prisedat), присесть (prisest), садиться на корточки (saditsja na kortotški), сесть на корточки (sest na kortotški), сжаться (sžatsja), съёживаться (sjoživatsja), съёжиться (sjožitsja)
virokummarduma

Määritelmät

Verbi

  1. kumartua; mennä kyyristyneeseen asentoon

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskyyristynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskyyristyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskyyristyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskyyristymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskyyristytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskyyristyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikyyristyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskyyristyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskyyristyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskyyristyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskyyristykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskyyristykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskyyristyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskyyristynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskyyristynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskyyristynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskyyristynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskyyristynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskyyristynevät