Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaсвивам се, свивам, навеждам се, раболепнича, стоя приведен, покла́ням се, поклоня́ се
englanticrouch, bend over, stoop, duck, bow, bend down, bow down, bend
espanjaagacharse, esconderse, doblar, inclinarse, encogerse, agachar
hollantizich buigen, bukken, een buiging maken
italiainchinarsi, fare la riverenza
japani辞儀する (jigi-suru), 屈む (kagamu), お辞儀する (o-jigi-suru), 身をかがめる (みをかがめる, mi-o kagameru)
kreikkaσκύβω το κεφάλι (skývo to kefáli / skivo to kefali), το κεφάλι σου στη γούρνα (to kefali su sti gurna / to kefáli sou sti goúrna), υποκλίνομαι (ypoklínomai), κουλουριάζω (kulurjázo / koulouriázo)
latviapaklanīties
portugalicurvar-se, inclinar-se, agachar-se, abaixar-se
puolakłaniać się, skłonić się
ranskase pencher, s'incliner, faire une révérence, esquiver, replier, se baisser, pencher
ruotsiducka, bocka, buga, böja
saksasich verbeugen, sich beugen, sich bücken, verbeugen, eine Verbeugung machen
tanskadukke, bukke, bøje sig
turkkieğilmek
tšekkiklanět se, sehnout se
unkarimeghajol, lehajol, előrehajol
venäjäпригибаться (prigibatsja), пригнуться (prignutsja), виться (vitsja), извиваться (izvivatsja), пресмыкаться (presmykatsja), раболепствовать (rabolepstvovat), наклоняться (naklonjatsja), наклониться (naklonitsja), нагибаться (nagibatsja), нагнуться (nagnutsja), кла́няться (klánjatsja), поклони́ться (poklonítsja)
virokummarduma

Määritelmät

Verbi

  1. koukistaa selkänsä ja kyyristyä alaspäin

Esimerkit

  • Pekka pudotti avaimen lattialle ja kumartui nostamaan sen.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskumarrunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskumarrut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskumartuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskumarrumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskumarrutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskumartuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikumarruinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikumarruit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikumartuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikumarruimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikumarruitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikumartuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskumartuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskumartuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskumartuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskumartuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskumartuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskumartuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskumarruYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskumartukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskumartukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskumartukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskumartukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskumartunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskumartunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskumartunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskumartunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskumartunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskumartunevat

Luokat