| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | свивам се, свивам, навеждам се, раболепнича, стоя приведен, покла́ням се, поклоня́ се |
| englanti | crouch, bend over, stoop, duck, bow, bend down, bow down, bend |
| espanja | agacharse, esconderse, doblar, inclinarse, encogerse, agachar |
| hollanti | zich buigen, bukken, een buiging maken |
| italia | inchinarsi, fare la riverenza |
| japani | 辞儀する (jigi-suru), 屈む (kagamu), お辞儀する (o-jigi-suru), 身をかがめる (みをかがめる, mi-o kagameru) |
| kreikka | σκύβω το κεφάλι (skývo to kefáli / skivo to kefali), το κεφάλι σου στη γούρνα (to kefali su sti gurna / to kefáli sou sti goúrna), υποκλίνομαι (ypoklínomai), κουλουριάζω (kulurjázo / koulouriázo) |
| latvia | paklanīties |
| portugali | curvar-se, inclinar-se, agachar-se, abaixar-se |
| puola | kłaniać się, skłonić się |
| ranska | se pencher, s'incliner, faire une révérence, esquiver, replier, se baisser, pencher |
| ruotsi | ducka, bocka, buga, böja |
| saksa | sich verbeugen, sich beugen, sich bücken, verbeugen, eine Verbeugung machen |
| tanska | dukke, bukke, bøje sig |
| turkki | eğilmek |
| tšekki | klanět se, sehnout se |
| unkari | meghajol, lehajol, előrehajol |
| venäjä | пригибаться (prigibatsja), пригнуться (prignutsja), виться (vitsja), извиваться (izvivatsja), пресмыкаться (presmykatsja), раболепствовать (rabolepstvovat), наклоняться (naklonjatsja), наклониться (naklonitsja), нагибаться (nagibatsja), нагнуться (nagnutsja), кла́няться (klánjatsja), поклони́ться (poklonítsja) |
| viro | kummarduma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kumarrun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kumarrut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kumartuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kumarrumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kumarrutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kumartuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumarruin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumarruit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kumartui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumarruimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumarruitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kumartuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kumartuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kumarru | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kumartukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kumartukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kumartukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kumartukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kumartunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kumartunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kumartunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kumartunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kumartunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kumartunevat | | |