Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈleʋæt̪æ(ʔ)/
    • IPA: /ˈle.ʋæ.tæʔ/
KieliKäännökset
bulgariaпочива́м
englantisleep, rest, repose, take it easy, laze, be buried, lie, be out of use, lie fallow
espanjadescansar, reposar, yacer
esperantoripozi
hollantirusten, stilstaan, schaften
italiariposare, riposarsi
japani休む (yasumu)
kreikkaαναπαύομαι (anapávomai), ξεκουράζομαι (xekourázomai), ακουμπώ (akoumpó)
latinaiacere, requiescere
latviaatpūsties
liettuailsėtis, pailsėti
portugalidescansar, deitar, repousar
puolaodpoczywać
ranskaêtre, se trouver, rester, gésir, se reposer, reposer
ruotsivila, ta det lugnt
saksasich ausruhen, sich erholen, erholen, aussetzen
tanskahvile
turkkidinlenmek
tšekkiodpočívat, spočívat
unkaripihen
venäjäотдыхать (otdyhat), отдохнуть (otdohnut), расслабляться (rasslabljatsja), расслабиться (rasslabitsja), почивать (potšivat), отдыха́ть (otdyhát), отдохну́ть (otdohnút), лежать (ležat)
viropuhkama, magama

Esimerkit

  • Mitä teet nyt? — Lepään.
  • Maali! Siellä kiekko lepää.
  • Tässä lepää…
  • Oletko väsynyt? Lepää hetki!

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslepäänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslepäät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenslepääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslepäämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenslepäätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslepäävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilepäsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilepäsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilepäsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilepäsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilepäsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilepäsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslepäisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslepäisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslepäisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslepäisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenslepäisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslepäisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslepääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslevätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslevätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenslevätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslevätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslevännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslevännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslevännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslevännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenslevännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslevännevät