Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈhimoitɑˣ]
KieliKäännökset
bulgariaжелая (želája), жадувам (žadúvam), копнея
englantidesire, lust, crave, hunger, covet, be dying for something
espanjadesear, anhelar, tener sed, ansiar
esperantodeziregi
hollantilusten, smachten, begeren, een sterk verlangen hebben
italiavolere, desiderare
japani飢える (ueru), 切望する (setsubō suru / setsubō-suru)
kreikkaποθώ (pothó), λαχταρώ (lachtaró), επιθυμώ (epithymó)
latinavolo, desidero, cupio, dēsīderō
latviakāroties, kārot, alkt
liettuatrokšti, geisti
norjahungre
portugaliansiar, desejar, desejo
puolapożądać
ranskajoie, désirer, souhaiter, avoir soif, convoiter
ruotsibegära, åtrå, sukta efter
saksasehnen, begehren, verlangen, gieren, sich sehnen, hungern
tanskabegære, attrå, tørste efter
turkkican atmak, çok istemek
tšekkitoužit
unkarivágyik, vágyódik, sóvárog
venäjäжелать (želat' / želat), вожделеть (voždelet), жаждать (žaždat)
virohimustama, ihalema

Määritelmät

Verbi

  1. haluta kiihkeästi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshimoitsenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshimoitset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshimoitseeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshimoitsemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshimoitsetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshimoitsevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihimoitsivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshimoitsisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshimoitseYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshimoitkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshimoitkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshimoitkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshimoitkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshimoinnen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshimoinnetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshimoinnee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshimoinnemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshimoinnette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshimoinnevat

Luokat