| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| espanja | juzgador |
| Monikko | tuomitsijat | Genetiivi | tuomitsijan |
| Monikon genetiivi | tuomitsijoiden | Monikon genetiivi | tuomitsijoitten |
| Partitiivi | tuomitsijaa | Monikon partitiivi | tuomitsijoita |
| Inessiivi | tuomitsijassa | Monikon inessiivi | tuomitsijoissa |
| Elatiivi | tuomitsijasta | Monikon elatiivi | tuomitsijoista |
| Illatiivi | tuomitsijaan | Monikon illatiivi | tuomitsijoihin |
| Adessiivi | tuomitsijalla | Monikon adessiivi | tuomitsijoilla |
| Ablatiivi | tuomitsijalta | Monikon ablatiivi | tuomitsijoilta |
| Allatiivi | tuomitsijalle | Monikon allatiivi | tuomitsijoille |
| Essiivi | tuomitsijana | Monikon essiivi | tuomitsijoina |
| Translatiivi | tuomitsijaksi | Monikon translatiivi | tuomitsijoiksi |
| Monikon instruktiivi | tuomitsijoin | Abessiivi | tuomitsijatta |
| Monikon abessiivi | tuomitsijoitta | Monikon akkusatiivi | tuomitsijat |