Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈseːs/
KieliKäännökset
englantiserene
ranskaserein

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (taivaasta) selkeä, pilvetön
  2. tyyni, rauhallinen

Esimerkit

  • Kavokki taivas on sees.
  • Nyt mieleni on sees.
  • Taivas on sees.

Taivutusmuodot

MonikkosekeetMonikkosekeeni
MonikkosekeesiMonikkosekeemme
MonikkosekeenneMonikkosekeensä
GenetiivisekeenGenetiivisekeeni
GenetiivisekeesiGenetiivisekeemme
GenetiivisekeenneGenetiivisekeensä
Monikon genetiivisekeidenMonikon genetiivisekeitten
Monikon genetiivisekeideniMonikon genetiivisekeitteni
Monikon genetiivisekeidesiMonikon genetiivisekeittesi
Monikon genetiivisekeidemmeMonikon genetiivisekeittemme
Monikon genetiivisekeidenneMonikon genetiivisekeittenne
Monikon genetiivisekeidensäMonikon genetiivisekeittensä
PartitiiviseestäPartitiiviseestäni
PartitiiviseestäsiPartitiiviseestämme
PartitiiviseestännePartitiiviseestään
PartitiiviseestänsäMonikon partitiivisekeitä
Monikon partitiivisekeitäniMonikon partitiivisekeitäsi
Monikon partitiivisekeitämmeMonikon partitiivisekeitänne
Monikon partitiivisekeitäänMonikon partitiivisekeitänsä
InessiivisekeessäInessiivisekeessäni
InessiivisekeessäsiInessiivisekeessämme
InessiivisekeessänneInessiivisekeessään
InessiivisekeessänsäMonikon inessiivisekeissä
Monikon inessiivisekeissäniMonikon inessiivisekeissäsi
Monikon inessiivisekeissämmeMonikon inessiivisekeissänne
Monikon inessiivisekeissäänMonikon inessiivisekeissänsä
ElatiivisekeestäElatiivisekeestäni
ElatiivisekeestäsiElatiivisekeestämme
ElatiivisekeestänneElatiivisekeestään
ElatiivisekeestänsäMonikon elatiivisekeistä
Monikon elatiivisekeistäniMonikon elatiivisekeistäsi
Monikon elatiivisekeistämmeMonikon elatiivisekeistänne
Monikon elatiivisekeistäänMonikon elatiivisekeistänsä
IllatiivisekeeseenIllatiivisekeeseeni
IllatiivisekeeseesiIllatiivisekeeseemme
IllatiivisekeeseenneIllatiivisekeeseensä
Monikon illatiivisekeisiinMonikon illatiivisekeisiini
Monikon illatiivisekeisiisiMonikon illatiivisekeisiimme
Monikon illatiivisekeisiinneMonikon illatiivisekeisiinsä
AdessiivisekeelläAdessiivisekeelläni
AdessiivisekeelläsiAdessiivisekeellämme
AdessiivisekeellänneAdessiivisekeellään
AdessiivisekeellänsäMonikon adessiivisekeillä
Monikon adessiivisekeilläniMonikon adessiivisekeilläsi
Monikon adessiivisekeillämmeMonikon adessiivisekeillänne
Monikon adessiivisekeilläänMonikon adessiivisekeillänsä
AblatiivisekeeltäAblatiivisekeeltäni
AblatiivisekeeltäsiAblatiivisekeeltämme
AblatiivisekeeltänneAblatiivisekeeltään
AblatiivisekeeltänsäMonikon ablatiivisekeiltä
Monikon ablatiivisekeiltäniMonikon ablatiivisekeiltäsi
Monikon ablatiivisekeiltämmeMonikon ablatiivisekeiltänne
Monikon ablatiivisekeiltäänMonikon ablatiivisekeiltänsä
AllatiivisekeelleAllatiivisekeelleni
AllatiivisekeellesiAllatiivisekeellemme
AllatiivisekeellenneAllatiivisekeelleen
AllatiivisekeellensäMonikon allatiivisekeille
Monikon allatiivisekeilleniMonikon allatiivisekeillesi
Monikon allatiivisekeillemmeMonikon allatiivisekeillenne
Monikon allatiivisekeilleenMonikon allatiivisekeillensä
EssiivisekeenäEssiivisekeenäni
EssiivisekeenäsiEssiivisekeenämme
EssiivisekeenänneEssiivisekeenään
EssiivisekeenänsäMonikon essiivisekeinä
Monikon essiivisekeinäniMonikon essiivisekeinäsi
Monikon essiivisekeinämmeMonikon essiivisekeinänne
Monikon essiivisekeinäänMonikon essiivisekeinänsä
TranslatiivisekeeksiTranslatiivisekeekseni
TranslatiivisekeeksesiTranslatiivisekeeksemme
TranslatiivisekeeksenneTranslatiivisekeekseen
TranslatiivisekeeksensäMonikon translatiivisekeiksi
Monikon translatiivisekeikseniMonikon translatiivisekeiksesi
Monikon translatiivisekeiksemmeMonikon translatiivisekeiksenne
Monikon translatiivisekeikseenMonikon translatiivisekeiksensä
Monikon instruktiivisekeinAbessiivisekeettä
AbessiivisekeettäniAbessiivisekeettäsi
AbessiivisekeettämmeAbessiivisekeettänne
AbessiivisekeettäänAbessiivisekeettänsä
Monikon abessiivisekeittäMonikon abessiivisekeittäni
Monikon abessiivisekeittäsiMonikon abessiivisekeittämme
Monikon abessiivisekeittänneMonikon abessiivisekeittään
Monikon abessiivisekeittänsäMonikon komitatiivisekeine
Monikon komitatiivisekeineniMonikon komitatiivisekeinesi
Monikon komitatiivisekeinemmeMonikon komitatiivisekeinenne
Monikon komitatiivisekeineenMonikon komitatiivisekeinensä
Monikon akkusatiivisekeetMonikon akkusatiivisekeeni
Monikon akkusatiivisekeesiMonikon akkusatiivisekeemme
Monikon akkusatiivisekeenneMonikon akkusatiivisekeensä
AkkusatiivisekeeniAkkusatiivisekeesi
AkkusatiivisekeemmeAkkusatiivisekeenne
Akkusatiivisekeensä