| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | спирам (spíram), прекратявам, завършвам, преставам, финиширам |
| englanti | end, finish, stop, cease, be up, turn out, expire, time out, terminate, run out, be finished, be completed, come out, go out, rest |
| espanja | terminar, acabarse, acabar, parar, terminarse, cesar, resultar, expirar, finalizar, desembocar |
| esperanto | finiĝi |
| hollanti | beëindigen |
| italia | interrompere, finire, cessare, arrestare, smettere, esaurire |
| japani | 終わる (owaru), 止む (yamu) |
| kreikka | τελειώνω (teleióno) |
| latina | finio, terminor, finior, finem habeo |
| norja | avslutte |
| portugali | cessar, terminar, acabar |
| puola | skończyć się |
| ranska | finir, arrêter, cesser, se terminer, venir à expiration, toucher à sa fin, aboutir, terminer, achever |
| ruotsi | avsluta, sluta, upphöra, ge resultat, gå ut, förfalla, ända, utfalla |
| saksa | aufhören, enden, ausgehen |
| tanska | ophøre |
| turkki | bitmek |
| tšekki | skončit, končit, dojít |
| unkari | végződik, alakul, abbamarad, megszűnik |
| venäjä | кончиться (kontšitsja), прекращаться (prekraštšatsja), прекратиться (prekratitsja), кончаться (kontšatsja), заканчиваться (zakantšivatsja), закончиться (zakontšitsja), истекать (istekat), оказываться (okazyvatsja), завершиться (zaveršitsja), иссякать (issjakat), иссякнуть (issjaknut), зака́нчиваться (zakántšivatsja), око́нчиться (okóntšitsja), зако́нчиться (zakóntšitsja) |
| viro | lõppeda, lõppema, pidurduma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | päätyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | päätyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | päättyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | päätymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | päätytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | päättyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | päätyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | päätyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | päättyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | päätyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | päätyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | päättyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | päättyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | päättyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | päättyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | päättyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | päättyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | päättyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pääty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | päättyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | päättykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | päättykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | päättykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | päättynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | päättynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | päättynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | päättynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | päättynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | päättynevät | | |