| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyhkeilevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhkeilivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhkeilisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhkeile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhkeilköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhkeilkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhkeilkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhkeilkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhkeillevät | | |