| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | noiseless |
| kreikka | αθόρυβος (athóryvos) |
| ranska | silencieux |
| saksa | geräuschlos |
| unkari | zajtalan |
| venäjä | бесшумный (besšumnyi) |
| Monikko | meluttomat | Monikko | meluttomani |
| Monikko | meluttomasi | Monikko | meluttomamme |
| Monikko | meluttomanne | Monikko | meluttomansa |
| Genetiivi | meluttoman | Genetiivi | meluttomani |
| Genetiivi | meluttomasi | Genetiivi | meluttomamme |
| Genetiivi | meluttomanne | Genetiivi | meluttomansa |
| Monikon genetiivi | meluttomien | Monikon genetiivi | meluttomieni |
| Monikon genetiivi | meluttomiesi | Monikon genetiivi | meluttomiemme |
| Monikon genetiivi | meluttomienne | Monikon genetiivi | meluttomiensa |
| Partitiivi | melutonta | Partitiivi | melutontani |
| Partitiivi | melutontasi | Partitiivi | melutontamme |
| Partitiivi | melutontanne | Partitiivi | melutontaan |
| Partitiivi | melutontansa | Monikon partitiivi | meluttomia |
| Monikon partitiivi | meluttomiani | Monikon partitiivi | meluttomiasi |
| Monikon partitiivi | meluttomiamme | Monikon partitiivi | meluttomianne |
| Monikon partitiivi | meluttomiaan | Monikon partitiivi | meluttomiansa |
| Inessiivi | meluttomassa | Inessiivi | meluttomassani |
| Inessiivi | meluttomassasi | Inessiivi | meluttomassamme |
| Inessiivi | meluttomassanne | Inessiivi | meluttomassaan |
| Inessiivi | meluttomassansa | Monikon inessiivi | meluttomissa |
| Monikon inessiivi | meluttomissani | Monikon inessiivi | meluttomissasi |
| Monikon inessiivi | meluttomissamme | Monikon inessiivi | meluttomissanne |
| Monikon inessiivi | meluttomissaan | Monikon inessiivi | meluttomissansa |
| Elatiivi | meluttomasta | Elatiivi | meluttomastani |
| Elatiivi | meluttomastasi | Elatiivi | meluttomastamme |
| Elatiivi | meluttomastanne | Elatiivi | meluttomastaan |
| Elatiivi | meluttomastansa | Monikon elatiivi | meluttomista |
| Monikon elatiivi | meluttomistani | Monikon elatiivi | meluttomistasi |
| Monikon elatiivi | meluttomistamme | Monikon elatiivi | meluttomistanne |
| Monikon elatiivi | meluttomistaan | Monikon elatiivi | meluttomistansa |
| Illatiivi | meluttomaan | Illatiivi | meluttomaani |
| Illatiivi | meluttomaasi | Illatiivi | meluttomaamme |
| Illatiivi | meluttomaanne | Illatiivi | meluttomaansa |
| Monikon illatiivi | meluttomiin | Monikon illatiivi | meluttomiini |
| Monikon illatiivi | meluttomiisi | Monikon illatiivi | meluttomiimme |
| Monikon illatiivi | meluttomiinne | Monikon illatiivi | meluttomiinsa |
| Adessiivi | meluttomalla | Adessiivi | meluttomallani |
| Adessiivi | meluttomallasi | Adessiivi | meluttomallamme |
| Adessiivi | meluttomallanne | Adessiivi | meluttomallaan |
| Adessiivi | meluttomallansa | Monikon adessiivi | meluttomilla |
| Monikon adessiivi | meluttomillani | Monikon adessiivi | meluttomillasi |
| Monikon adessiivi | meluttomillamme | Monikon adessiivi | meluttomillanne |
| Monikon adessiivi | meluttomillaan | Monikon adessiivi | meluttomillansa |
| Ablatiivi | meluttomalta | Ablatiivi | meluttomaltani |
| Ablatiivi | meluttomaltasi | Ablatiivi | meluttomaltamme |
| Ablatiivi | meluttomaltanne | Ablatiivi | meluttomaltaan |
| Ablatiivi | meluttomaltansa | Monikon ablatiivi | meluttomilta |
| Monikon ablatiivi | meluttomiltani | Monikon ablatiivi | meluttomiltasi |
| Monikon ablatiivi | meluttomiltamme | Monikon ablatiivi | meluttomiltanne |
| Monikon ablatiivi | meluttomiltaan | Monikon ablatiivi | meluttomiltansa |
| Allatiivi | meluttomalle | Allatiivi | meluttomalleni |
| Allatiivi | meluttomallesi | Allatiivi | meluttomallemme |
| Allatiivi | meluttomallenne | Allatiivi | meluttomalleen |
| Allatiivi | meluttomallensa | Monikon allatiivi | meluttomille |
| Monikon allatiivi | meluttomilleni | Monikon allatiivi | meluttomillesi |
| Monikon allatiivi | meluttomillemme | Monikon allatiivi | meluttomillenne |
| Monikon allatiivi | meluttomilleen | Monikon allatiivi | meluttomillensa |
| Essiivi | meluttomana | Essiivi | meluttomanani |
| Essiivi | meluttomanasi | Essiivi | meluttomanamme |
| Essiivi | meluttomananne | Essiivi | meluttomanaan |
| Essiivi | meluttomanansa | Monikon essiivi | meluttomina |
| Monikon essiivi | meluttominani | Monikon essiivi | meluttominasi |
| Monikon essiivi | meluttominamme | Monikon essiivi | meluttominanne |
| Monikon essiivi | meluttominaan | Monikon essiivi | meluttominansa |
| Translatiivi | meluttomaksi | Translatiivi | meluttomakseni |
| Translatiivi | meluttomaksesi | Translatiivi | meluttomaksemme |
| Translatiivi | meluttomaksenne | Translatiivi | meluttomakseen |
| Translatiivi | meluttomaksensa | Monikon translatiivi | meluttomiksi |
| Monikon translatiivi | meluttomikseni | Monikon translatiivi | meluttomiksesi |
| Monikon translatiivi | meluttomiksemme | Monikon translatiivi | meluttomiksenne |
| Monikon translatiivi | meluttomikseen | Monikon translatiivi | meluttomiksensa |
| Monikon instruktiivi | meluttomin | Abessiivi | meluttomatta |
| Abessiivi | meluttomattani | Abessiivi | meluttomattasi |
| Abessiivi | meluttomattamme | Abessiivi | meluttomattanne |
| Abessiivi | meluttomattaan | Abessiivi | meluttomattansa |
| Monikon abessiivi | meluttomitta | Monikon abessiivi | meluttomittani |
| Monikon abessiivi | meluttomittasi | Monikon abessiivi | meluttomittamme |
| Monikon abessiivi | meluttomittanne | Monikon abessiivi | meluttomittaan |
| Monikon abessiivi | meluttomittansa | Monikon komitatiivi | meluttomine |
| Monikon komitatiivi | meluttomineni | Monikon komitatiivi | meluttominesi |
| Monikon komitatiivi | meluttominemme | Monikon komitatiivi | meluttominenne |
| Monikon komitatiivi | meluttomineen | Monikon komitatiivi | meluttominensa |
| Komparatiivi | meluttomampi | Superlatiivi | meluttomin |
| Monikon akkusatiivi | meluttomat | Monikon akkusatiivi | meluttomani |
| Monikon akkusatiivi | meluttomasi | Monikon akkusatiivi | meluttomamme |
| Monikon akkusatiivi | meluttomanne | Monikon akkusatiivi | meluttomansa |
| Akkusatiivi | meluttomani | Akkusatiivi | meluttomasi |
| Akkusatiivi | meluttomamme | Akkusatiivi | meluttomanne |
| Akkusatiivi | meluttomansa |