| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | juicy |
| Monikko | mehuisat | Monikko | mehuisani |
| Monikko | mehuisasi | Monikko | mehuisamme |
| Monikko | mehuisanne | Monikko | mehuisansa |
| Genetiivi | mehuisan | Genetiivi | mehuisani |
| Genetiivi | mehuisasi | Genetiivi | mehuisamme |
| Genetiivi | mehuisanne | Genetiivi | mehuisansa |
| Monikon genetiivi | mehuisien | Monikon genetiivi | mehuisieni |
| Monikon genetiivi | mehuisiesi | Monikon genetiivi | mehuisiemme |
| Monikon genetiivi | mehuisienne | Monikon genetiivi | mehuisiensa |
| Partitiivi | mehuisaa | Partitiivi | mehuisaani |
| Partitiivi | mehuisaasi | Partitiivi | mehuisaamme |
| Partitiivi | mehuisaanne | Partitiivi | mehuisaansa |
| Monikon partitiivi | mehuisia | Monikon partitiivi | mehuisiani |
| Monikon partitiivi | mehuisiasi | Monikon partitiivi | mehuisiamme |
| Monikon partitiivi | mehuisianne | Monikon partitiivi | mehuisiaan |
| Monikon partitiivi | mehuisiansa | Inessiivi | mehuisassa |
| Inessiivi | mehuisassani | Inessiivi | mehuisassasi |
| Inessiivi | mehuisassamme | Inessiivi | mehuisassanne |
| Inessiivi | mehuisassaan | Inessiivi | mehuisassansa |
| Monikon inessiivi | mehuisissa | Monikon inessiivi | mehuisissani |
| Monikon inessiivi | mehuisissasi | Monikon inessiivi | mehuisissamme |
| Monikon inessiivi | mehuisissanne | Monikon inessiivi | mehuisissaan |
| Monikon inessiivi | mehuisissansa | Elatiivi | mehuisasta |
| Elatiivi | mehuisastani | Elatiivi | mehuisastasi |
| Elatiivi | mehuisastamme | Elatiivi | mehuisastanne |
| Elatiivi | mehuisastaan | Elatiivi | mehuisastansa |
| Monikon elatiivi | mehuisista | Monikon elatiivi | mehuisistani |
| Monikon elatiivi | mehuisistasi | Monikon elatiivi | mehuisistamme |
| Monikon elatiivi | mehuisistanne | Monikon elatiivi | mehuisistaan |
| Monikon elatiivi | mehuisistansa | Illatiivi | mehuisaan |
| Illatiivi | mehuisaani | Illatiivi | mehuisaasi |
| Illatiivi | mehuisaamme | Illatiivi | mehuisaanne |
| Illatiivi | mehuisaansa | Monikon illatiivi | mehuisiin |
| Monikon illatiivi | mehuisiini | Monikon illatiivi | mehuisiisi |
| Monikon illatiivi | mehuisiimme | Monikon illatiivi | mehuisiinne |
| Monikon illatiivi | mehuisiinsa | Adessiivi | mehuisalla |
| Adessiivi | mehuisallani | Adessiivi | mehuisallasi |
| Adessiivi | mehuisallamme | Adessiivi | mehuisallanne |
| Adessiivi | mehuisallaan | Adessiivi | mehuisallansa |
| Monikon adessiivi | mehuisilla | Monikon adessiivi | mehuisillani |
| Monikon adessiivi | mehuisillasi | Monikon adessiivi | mehuisillamme |
| Monikon adessiivi | mehuisillanne | Monikon adessiivi | mehuisillaan |
| Monikon adessiivi | mehuisillansa | Ablatiivi | mehuisalta |
| Ablatiivi | mehuisaltani | Ablatiivi | mehuisaltasi |
| Ablatiivi | mehuisaltamme | Ablatiivi | mehuisaltanne |
| Ablatiivi | mehuisaltaan | Ablatiivi | mehuisaltansa |
| Monikon ablatiivi | mehuisilta | Monikon ablatiivi | mehuisiltani |
| Monikon ablatiivi | mehuisiltasi | Monikon ablatiivi | mehuisiltamme |
| Monikon ablatiivi | mehuisiltanne | Monikon ablatiivi | mehuisiltaan |
| Monikon ablatiivi | mehuisiltansa | Allatiivi | mehuisalle |
| Allatiivi | mehuisalleni | Allatiivi | mehuisallesi |
| Allatiivi | mehuisallemme | Allatiivi | mehuisallenne |
| Allatiivi | mehuisalleen | Allatiivi | mehuisallensa |
| Monikon allatiivi | mehuisille | Monikon allatiivi | mehuisilleni |
| Monikon allatiivi | mehuisillesi | Monikon allatiivi | mehuisillemme |
| Monikon allatiivi | mehuisillenne | Monikon allatiivi | mehuisilleen |
| Monikon allatiivi | mehuisillensa | Essiivi | mehuisana |
| Essiivi | mehuisanani | Essiivi | mehuisanasi |
| Essiivi | mehuisanamme | Essiivi | mehuisananne |
| Essiivi | mehuisanaan | Essiivi | mehuisanansa |
| Monikon essiivi | mehuisina | Monikon essiivi | mehuisinani |
| Monikon essiivi | mehuisinasi | Monikon essiivi | mehuisinamme |
| Monikon essiivi | mehuisinanne | Monikon essiivi | mehuisinaan |
| Monikon essiivi | mehuisinansa | Translatiivi | mehuisaksi |
| Translatiivi | mehuisakseni | Translatiivi | mehuisaksesi |
| Translatiivi | mehuisaksemme | Translatiivi | mehuisaksenne |
| Translatiivi | mehuisakseen | Translatiivi | mehuisaksensa |
| Monikon translatiivi | mehuisiksi | Monikon translatiivi | mehuisikseni |
| Monikon translatiivi | mehuisiksesi | Monikon translatiivi | mehuisiksemme |
| Monikon translatiivi | mehuisiksenne | Monikon translatiivi | mehuisikseen |
| Monikon translatiivi | mehuisiksensa | Monikon instruktiivi | mehuisin |
| Abessiivi | mehuisatta | Abessiivi | mehuisattani |
| Abessiivi | mehuisattasi | Abessiivi | mehuisattamme |
| Abessiivi | mehuisattanne | Abessiivi | mehuisattaan |
| Abessiivi | mehuisattansa | Monikon abessiivi | mehuisitta |
| Monikon abessiivi | mehuisittani | Monikon abessiivi | mehuisittasi |
| Monikon abessiivi | mehuisittamme | Monikon abessiivi | mehuisittanne |
| Monikon abessiivi | mehuisittaan | Monikon abessiivi | mehuisittansa |
| Monikon komitatiivi | mehuisine | Monikon komitatiivi | mehuisineni |
| Monikon komitatiivi | mehuisinesi | Monikon komitatiivi | mehuisinemme |
| Monikon komitatiivi | mehuisinenne | Monikon komitatiivi | mehuisineen |
| Monikon komitatiivi | mehuisinensa | Komparatiivi | mehuisampi |
| Superlatiivi | mehuisin | Monikon akkusatiivi | mehuisat |
| Monikon akkusatiivi | mehuisani | Monikon akkusatiivi | mehuisasi |
| Monikon akkusatiivi | mehuisamme | Monikon akkusatiivi | mehuisanne |
| Monikon akkusatiivi | mehuisansa | Akkusatiivi | mehuisani |
| Akkusatiivi | mehuisasi | Akkusatiivi | mehuisamme |
| Akkusatiivi | mehuisanne | Akkusatiivi | mehuisansa |