Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
matrilineal
espanja
matrilineal
Määritelmät
Adjektiivit
äidin mukaan suvussa kulkeva, äidin kautta periytyvä
Taivutusmuodot
Monikko
matrilineaariset
Monikko
matrilineaariseni
Monikko
matrilineaarisesi
Monikko
matrilineaarisemme
Monikko
matrilineaarisenne
Monikko
matrilineaarisensa
Genetiivi
matrilineaarisen
Genetiivi
matrilineaariseni
Genetiivi
matrilineaarisesi
Genetiivi
matrilineaarisemme
Genetiivi
matrilineaarisenne
Genetiivi
matrilineaarisensa
Monikon genetiivi
matrilineaaristen
Monikon genetiivi
matrilineaarisien
Monikon genetiivi
matrilineaaristeni
Monikon genetiivi
matrilineaarisieni
Monikon genetiivi
matrilineaaristesi
Monikon genetiivi
matrilineaarisiesi
Monikon genetiivi
matrilineaaristemme
Monikon genetiivi
matrilineaarisiemme
Monikon genetiivi
matrilineaaristenne
Monikon genetiivi
matrilineaarisienne
Monikon genetiivi
matrilineaaristensa
Monikon genetiivi
matrilineaarisiensa
Partitiivi
matrilineaarista
Partitiivi
matrilineaaristani
Partitiivi
matrilineaaristasi
Partitiivi
matrilineaaristamme
Partitiivi
matrilineaaristanne
Partitiivi
matrilineaaristaan
Partitiivi
matrilineaaristansa
Monikon partitiivi
matrilineaarisia
Monikon partitiivi
matrilineaarisiani
Monikon partitiivi
matrilineaarisiasi
Monikon partitiivi
matrilineaarisiamme
Monikon partitiivi
matrilineaarisianne
Monikon partitiivi
matrilineaarisiaan
Monikon partitiivi
matrilineaarisiansa
Inessiivi
matrilineaarisessa
Inessiivi
matrilineaarisessani
Inessiivi
matrilineaarisessasi
Inessiivi
matrilineaarisessamme
Inessiivi
matrilineaarisessanne
Inessiivi
matrilineaarisessaan
Inessiivi
matrilineaarisessansa
Monikon inessiivi
matrilineaarisissa
Monikon inessiivi
matrilineaarisissani
Monikon inessiivi
matrilineaarisissasi
Monikon inessiivi
matrilineaarisissamme
Monikon inessiivi
matrilineaarisissanne
Monikon inessiivi
matrilineaarisissaan
Monikon inessiivi
matrilineaarisissansa
Elatiivi
matrilineaarisesta
Elatiivi
matrilineaarisestani
Elatiivi
matrilineaarisestasi
Elatiivi
matrilineaarisestamme
Elatiivi
matrilineaarisestanne
Elatiivi
matrilineaarisestaan
Elatiivi
matrilineaarisestansa
Monikon elatiivi
matrilineaarisista
Monikon elatiivi
matrilineaarisistani
Monikon elatiivi
matrilineaarisistasi
Monikon elatiivi
matrilineaarisistamme
Monikon elatiivi
matrilineaarisistanne
Monikon elatiivi
matrilineaarisistaan
Monikon elatiivi
matrilineaarisistansa
Illatiivi
matrilineaariseen
Illatiivi
matrilineaariseeni
Illatiivi
matrilineaariseesi
Illatiivi
matrilineaariseemme
Illatiivi
matrilineaariseenne
Illatiivi
matrilineaariseensa
Monikon illatiivi
matrilineaarisiin
Monikon illatiivi
matrilineaarisiini
Monikon illatiivi
matrilineaarisiisi
Monikon illatiivi
matrilineaarisiimme
Monikon illatiivi
matrilineaarisiinne
Monikon illatiivi
matrilineaarisiinsa
Adessiivi
matrilineaarisella
Adessiivi
matrilineaarisellani
Adessiivi
matrilineaarisellasi
Adessiivi
matrilineaarisellamme
Adessiivi
matrilineaarisellanne
Adessiivi
matrilineaarisellaan
Adessiivi
matrilineaarisellansa
Monikon adessiivi
matrilineaarisilla
Monikon adessiivi
matrilineaarisillani
Monikon adessiivi
matrilineaarisillasi
Monikon adessiivi
matrilineaarisillamme
Monikon adessiivi
matrilineaarisillanne
Monikon adessiivi
matrilineaarisillaan
Monikon adessiivi
matrilineaarisillansa
Ablatiivi
matrilineaariselta
Ablatiivi
matrilineaariseltani
Ablatiivi
matrilineaariseltasi
Ablatiivi
matrilineaariseltamme
Ablatiivi
matrilineaariseltanne
Ablatiivi
matrilineaariseltaan
Ablatiivi
matrilineaariseltansa
Monikon ablatiivi
matrilineaarisilta
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltani
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltasi
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltamme
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltanne
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltaan
Monikon ablatiivi
matrilineaarisiltansa
Allatiivi
matrilineaariselle
Allatiivi
matrilineaariselleni
Allatiivi
matrilineaarisellesi
Allatiivi
matrilineaarisellemme
Allatiivi
matrilineaarisellenne
Allatiivi
matrilineaariselleen
Allatiivi
matrilineaarisellensa
Monikon allatiivi
matrilineaarisille
Monikon allatiivi
matrilineaarisilleni
Monikon allatiivi
matrilineaarisillesi
Monikon allatiivi
matrilineaarisillemme
Monikon allatiivi
matrilineaarisillenne
Monikon allatiivi
matrilineaarisilleen
Monikon allatiivi
matrilineaarisillensa
Essiivi
matrilineaarisena
Essiivi
matrilineaarisenani
Essiivi
matrilineaarisenasi
Essiivi
matrilineaarisenamme
Essiivi
matrilineaarisenanne
Essiivi
matrilineaarisenaan
Essiivi
matrilineaarisenansa
Monikon essiivi
matrilineaarisina
Monikon essiivi
matrilineaarisinani
Monikon essiivi
matrilineaarisinasi
Monikon essiivi
matrilineaarisinamme
Monikon essiivi
matrilineaarisinanne
Monikon essiivi
matrilineaarisinaan
Monikon essiivi
matrilineaarisinansa
Translatiivi
matrilineaariseksi
Translatiivi
matrilineaarisekseni
Translatiivi
matrilineaariseksesi
Translatiivi
matrilineaariseksemme
Translatiivi
matrilineaariseksenne
Translatiivi
matrilineaarisekseen
Translatiivi
matrilineaariseksensa
Monikon translatiivi
matrilineaarisiksi
Monikon translatiivi
matrilineaarisikseni
Monikon translatiivi
matrilineaarisiksesi
Monikon translatiivi
matrilineaarisiksemme
Monikon translatiivi
matrilineaarisiksenne
Monikon translatiivi
matrilineaarisikseen
Monikon translatiivi
matrilineaarisiksensa
Monikon instruktiivi
matrilineaarisin
Abessiivi
matrilineaarisetta
Abessiivi
matrilineaarisettani
Abessiivi
matrilineaarisettasi
Abessiivi
matrilineaarisettamme
Abessiivi
matrilineaarisettanne
Abessiivi
matrilineaarisettaan
Abessiivi
matrilineaarisettansa
Monikon abessiivi
matrilineaarisitta
Monikon abessiivi
matrilineaarisittani
Monikon abessiivi
matrilineaarisittasi
Monikon abessiivi
matrilineaarisittamme
Monikon abessiivi
matrilineaarisittanne
Monikon abessiivi
matrilineaarisittaan
Monikon abessiivi
matrilineaarisittansa
Monikon komitatiivi
matrilineaarisine
Monikon komitatiivi
matrilineaarisineni
Monikon komitatiivi
matrilineaarisinesi
Monikon komitatiivi
matrilineaarisinemme
Monikon komitatiivi
matrilineaarisinenne
Monikon komitatiivi
matrilineaarisineen
Monikon komitatiivi
matrilineaarisinensa
Komparatiivi
matrilineaarisempi
Superlatiivi
matrilineaarisin
Monikon akkusatiivi
matrilineaariset
Monikon akkusatiivi
matrilineaariseni
Monikon akkusatiivi
matrilineaarisesi
Monikon akkusatiivi
matrilineaarisemme
Monikon akkusatiivi
matrilineaarisenne
Monikon akkusatiivi
matrilineaarisensa
Akkusatiivi
matrilineaariseni
Akkusatiivi
matrilineaarisesi
Akkusatiivi
matrilineaarisemme
Akkusatiivi
matrilineaarisenne
Akkusatiivi
matrilineaarisensa
Luokat
Adjektiivit