Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantischeme, weasel, weasel out
espanjaeludir, esquivar, vaguear, urdir
venäjäотверте́ться (otvertétsja)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskieroilenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskieroilet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskieroileeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskieroilemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskieroiletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskieroilevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikieroilinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikieroilit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikieroiliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikieroilimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikieroilitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikieroilivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskieroilisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskieroilisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskieroilisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskieroilisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskieroilisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskieroilisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskieroileYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskieroilkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskieroilkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskieroilkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskieroilkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskieroillen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskieroilletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskieroillee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskieroillemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskieroillette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskieroillevat