| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | mercuric sulfide, HgS |
| Monikko | elohopeasulfidit | Genetiivi | elohopeasulfidin |
| Monikon genetiivi | elohopeasulfidien | Partitiivi | elohopeasulfidia |
| Monikon partitiivi | elohopeasulfideja | Inessiivi | elohopeasulfidissa |
| Monikon inessiivi | elohopeasulfideissa | Elatiivi | elohopeasulfidista |
| Monikon elatiivi | elohopeasulfideista | Illatiivi | elohopeasulfidiin |
| Monikon illatiivi | elohopeasulfideihin | Adessiivi | elohopeasulfidilla |
| Monikon adessiivi | elohopeasulfideilla | Ablatiivi | elohopeasulfidilta |
| Monikon ablatiivi | elohopeasulfideilta | Allatiivi | elohopeasulfidille |
| Monikon allatiivi | elohopeasulfideille | Essiivi | elohopeasulfidina |
| Monikon essiivi | elohopeasulfideina | Translatiivi | elohopeasulfidiksi |
| Monikon translatiivi | elohopeasulfideiksi | Monikon instruktiivi | elohopeasulfidein |
| Abessiivi | elohopeasulfiditta | Monikon abessiivi | elohopeasulfideitta |
| Monikon akkusatiivi | elohopeasulfidit |