| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | grandfather |
| Monikko | äijit | Genetiivi | äijin |
| Monikon genetiivi | äijien | Partitiivi | äijiä |
| Monikon partitiivi | äijejä | Inessiivi | äijissä |
| Monikon inessiivi | äijeissä | Elatiivi | äijistä |
| Monikon elatiivi | äijeistä | Illatiivi | äijiin |
| Monikon illatiivi | äijeihin | Adessiivi | äijillä |
| Monikon adessiivi | äijeillä | Ablatiivi | äijiltä |
| Monikon ablatiivi | äijeiltä | Allatiivi | äijille |
| Monikon allatiivi | äijeille | Essiivi | äijinä |
| Monikon essiivi | äijeinä | Translatiivi | äijiksi |
| Monikon translatiivi | äijeiksi | Monikon instruktiivi | äijein |
| Abessiivi | äijittä | Monikon abessiivi | äijeittä |
| Monikon akkusatiivi | äijit |