Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈɑiʋoˌkuɔri/
Käännös
1.
εγκεφαλικός φλοιός {m} (egkefalikós floiós)

Taivutusmuodot

MonikkoaivokuoretGenetiiviaivokuoren
Monikon genetiiviaivokuortenMonikon genetiiviaivokuorien
PartitiiviaivokuortaMonikon partitiiviaivokuoria
InessiiviaivokuoressaMonikon inessiiviaivokuorissa
ElatiiviaivokuorestaMonikon elatiiviaivokuorista
IllatiiviaivokuoreenMonikon illatiiviaivokuoriin
AdessiiviaivokuorellaMonikon adessiiviaivokuorilla
AblatiiviaivokuoreltaMonikon ablatiiviaivokuorilta
AllatiiviaivokuorelleMonikon allatiiviaivokuorille
EssiiviaivokuorenaMonikon essiiviaivokuorina
TranslatiiviaivokuoreksiMonikon translatiiviaivokuoriksi
Monikon instruktiiviaivokuorinAbessiiviaivokuoretta
Monikon abessiiviaivokuorittaMonikon akkusatiiviaivokuoret