| Käännös | |
|---|---|
| 1. | tamburino {m} |
| Monikko | tamburiinit | Genetiivi | tamburiinin |
| Monikon genetiivi | tamburiinien | Partitiivi | tamburiinia |
| Monikon partitiivi | tamburiineja | Inessiivi | tamburiinissa |
| Monikon inessiivi | tamburiineissa | Elatiivi | tamburiinista |
| Monikon elatiivi | tamburiineista | Illatiivi | tamburiiniin |
| Monikon illatiivi | tamburiineihin | Adessiivi | tamburiinilla |
| Monikon adessiivi | tamburiineilla | Ablatiivi | tamburiinilta |
| Monikon ablatiivi | tamburiineilta | Allatiivi | tamburiinille |
| Monikon allatiivi | tamburiineille | Essiivi | tamburiinina |
| Monikon essiivi | tamburiineina | Translatiivi | tamburiiniksi |
| Monikon translatiivi | tamburiineiksi | Monikon instruktiivi | tamburiinein |
| Abessiivi | tamburiinitta | Monikon abessiivi | tamburiineitta |
| Monikon akkusatiivi | tamburiinit |