Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkorääsyisetMonikkorääsyiseni
MonikkorääsyisesiMonikkorääsyisemme
MonikkorääsyisenneMonikkorääsyisensä
GenetiivirääsyisenGenetiivirääsyiseni
GenetiivirääsyisesiGenetiivirääsyisemme
GenetiivirääsyisenneGenetiivirääsyisensä
Monikon genetiivirääsyistenMonikon genetiivirääsyisien
Monikon genetiivirääsyisteniMonikon genetiivirääsyisieni
Monikon genetiivirääsyistesiMonikon genetiivirääsyisiesi
Monikon genetiivirääsyistemmeMonikon genetiivirääsyisiemme
Monikon genetiivirääsyistenneMonikon genetiivirääsyisienne
Monikon genetiivirääsyistensäMonikon genetiivirääsyisiensä
PartitiivirääsyistäPartitiivirääsyistäni
PartitiivirääsyistäsiPartitiivirääsyistämme
PartitiivirääsyistännePartitiivirääsyistään
PartitiivirääsyistänsäMonikon partitiivirääsyisiä
Monikon partitiivirääsyisiäniMonikon partitiivirääsyisiäsi
Monikon partitiivirääsyisiämmeMonikon partitiivirääsyisiänne
Monikon partitiivirääsyisiäänMonikon partitiivirääsyisiänsä
InessiivirääsyisessäInessiivirääsyisessäni
InessiivirääsyisessäsiInessiivirääsyisessämme
InessiivirääsyisessänneInessiivirääsyisessään
InessiivirääsyisessänsäMonikon inessiivirääsyisissä
Monikon inessiivirääsyisissäniMonikon inessiivirääsyisissäsi
Monikon inessiivirääsyisissämmeMonikon inessiivirääsyisissänne
Monikon inessiivirääsyisissäänMonikon inessiivirääsyisissänsä
ElatiivirääsyisestäElatiivirääsyisestäni
ElatiivirääsyisestäsiElatiivirääsyisestämme
ElatiivirääsyisestänneElatiivirääsyisestään
ElatiivirääsyisestänsäMonikon elatiivirääsyisistä
Monikon elatiivirääsyisistäniMonikon elatiivirääsyisistäsi
Monikon elatiivirääsyisistämmeMonikon elatiivirääsyisistänne
Monikon elatiivirääsyisistäänMonikon elatiivirääsyisistänsä
IllatiivirääsyiseenIllatiivirääsyiseeni
IllatiivirääsyiseesiIllatiivirääsyiseemme
IllatiivirääsyiseenneIllatiivirääsyiseensä
Monikon illatiivirääsyisiinMonikon illatiivirääsyisiini
Monikon illatiivirääsyisiisiMonikon illatiivirääsyisiimme
Monikon illatiivirääsyisiinneMonikon illatiivirääsyisiinsä
AdessiivirääsyiselläAdessiivirääsyiselläni
AdessiivirääsyiselläsiAdessiivirääsyisellämme
AdessiivirääsyisellänneAdessiivirääsyisellään
AdessiivirääsyisellänsäMonikon adessiivirääsyisillä
Monikon adessiivirääsyisilläniMonikon adessiivirääsyisilläsi
Monikon adessiivirääsyisillämmeMonikon adessiivirääsyisillänne
Monikon adessiivirääsyisilläänMonikon adessiivirääsyisillänsä
AblatiivirääsyiseltäAblatiivirääsyiseltäni
AblatiivirääsyiseltäsiAblatiivirääsyiseltämme
AblatiivirääsyiseltänneAblatiivirääsyiseltään
AblatiivirääsyiseltänsäMonikon ablatiivirääsyisiltä
Monikon ablatiivirääsyisiltäniMonikon ablatiivirääsyisiltäsi
Monikon ablatiivirääsyisiltämmeMonikon ablatiivirääsyisiltänne
Monikon ablatiivirääsyisiltäänMonikon ablatiivirääsyisiltänsä
AllatiivirääsyiselleAllatiivirääsyiselleni
AllatiivirääsyisellesiAllatiivirääsyisellemme
AllatiivirääsyisellenneAllatiivirääsyiselleen
AllatiivirääsyisellensäMonikon allatiivirääsyisille
Monikon allatiivirääsyisilleniMonikon allatiivirääsyisillesi
Monikon allatiivirääsyisillemmeMonikon allatiivirääsyisillenne
Monikon allatiivirääsyisilleenMonikon allatiivirääsyisillensä
EssiivirääsyisenäEssiivirääsyisenäni
EssiivirääsyisenäsiEssiivirääsyisenämme
EssiivirääsyisenänneEssiivirääsyisenään
EssiivirääsyisenänsäMonikon essiivirääsyisinä
Monikon essiivirääsyisinäniMonikon essiivirääsyisinäsi
Monikon essiivirääsyisinämmeMonikon essiivirääsyisinänne
Monikon essiivirääsyisinäänMonikon essiivirääsyisinänsä
TranslatiivirääsyiseksiTranslatiivirääsyisekseni
TranslatiivirääsyiseksesiTranslatiivirääsyiseksemme
TranslatiivirääsyiseksenneTranslatiivirääsyisekseen
TranslatiivirääsyiseksensäMonikon translatiivirääsyisiksi
Monikon translatiivirääsyisikseniMonikon translatiivirääsyisiksesi
Monikon translatiivirääsyisiksemmeMonikon translatiivirääsyisiksenne
Monikon translatiivirääsyisikseenMonikon translatiivirääsyisiksensä
Monikon instruktiivirääsyisinAbessiivirääsyisettä
AbessiivirääsyisettäniAbessiivirääsyisettäsi
AbessiivirääsyisettämmeAbessiivirääsyisettänne
AbessiivirääsyisettäänAbessiivirääsyisettänsä
Monikon abessiivirääsyisittäMonikon abessiivirääsyisittäni
Monikon abessiivirääsyisittäsiMonikon abessiivirääsyisittämme
Monikon abessiivirääsyisittänneMonikon abessiivirääsyisittään
Monikon abessiivirääsyisittänsäMonikon komitatiivirääsyisine
Monikon komitatiivirääsyisineniMonikon komitatiivirääsyisinesi
Monikon komitatiivirääsyisinemmeMonikon komitatiivirääsyisinenne
Monikon komitatiivirääsyisineenMonikon komitatiivirääsyisinensä
Monikon akkusatiivirääsyisetMonikon akkusatiivirääsyiseni
Monikon akkusatiivirääsyisesiMonikon akkusatiivirääsyisemme
Monikon akkusatiivirääsyisenneMonikon akkusatiivirääsyisensä
AkkusatiivirääsyiseniAkkusatiivirääsyisesi
AkkusatiivirääsyisemmeAkkusatiivirääsyisenne
Akkusatiivirääsyisensä