| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | straccione {m} |
| Monikko | rääsyiset | Monikko | rääsyiseni |
| Monikko | rääsyisesi | Monikko | rääsyisemme |
| Monikko | rääsyisenne | Monikko | rääsyisensä |
| Genetiivi | rääsyisen | Genetiivi | rääsyiseni |
| Genetiivi | rääsyisesi | Genetiivi | rääsyisemme |
| Genetiivi | rääsyisenne | Genetiivi | rääsyisensä |
| Monikon genetiivi | rääsyisten | Monikon genetiivi | rääsyisien |
| Monikon genetiivi | rääsyisteni | Monikon genetiivi | rääsyisieni |
| Monikon genetiivi | rääsyistesi | Monikon genetiivi | rääsyisiesi |
| Monikon genetiivi | rääsyistemme | Monikon genetiivi | rääsyisiemme |
| Monikon genetiivi | rääsyistenne | Monikon genetiivi | rääsyisienne |
| Monikon genetiivi | rääsyistensä | Monikon genetiivi | rääsyisiensä |
| Partitiivi | rääsyistä | Partitiivi | rääsyistäni |
| Partitiivi | rääsyistäsi | Partitiivi | rääsyistämme |
| Partitiivi | rääsyistänne | Partitiivi | rääsyistään |
| Partitiivi | rääsyistänsä | Monikon partitiivi | rääsyisiä |
| Monikon partitiivi | rääsyisiäni | Monikon partitiivi | rääsyisiäsi |
| Monikon partitiivi | rääsyisiämme | Monikon partitiivi | rääsyisiänne |
| Monikon partitiivi | rääsyisiään | Monikon partitiivi | rääsyisiänsä |
| Inessiivi | rääsyisessä | Inessiivi | rääsyisessäni |
| Inessiivi | rääsyisessäsi | Inessiivi | rääsyisessämme |
| Inessiivi | rääsyisessänne | Inessiivi | rääsyisessään |
| Inessiivi | rääsyisessänsä | Monikon inessiivi | rääsyisissä |
| Monikon inessiivi | rääsyisissäni | Monikon inessiivi | rääsyisissäsi |
| Monikon inessiivi | rääsyisissämme | Monikon inessiivi | rääsyisissänne |
| Monikon inessiivi | rääsyisissään | Monikon inessiivi | rääsyisissänsä |
| Elatiivi | rääsyisestä | Elatiivi | rääsyisestäni |
| Elatiivi | rääsyisestäsi | Elatiivi | rääsyisestämme |
| Elatiivi | rääsyisestänne | Elatiivi | rääsyisestään |
| Elatiivi | rääsyisestänsä | Monikon elatiivi | rääsyisistä |
| Monikon elatiivi | rääsyisistäni | Monikon elatiivi | rääsyisistäsi |
| Monikon elatiivi | rääsyisistämme | Monikon elatiivi | rääsyisistänne |
| Monikon elatiivi | rääsyisistään | Monikon elatiivi | rääsyisistänsä |
| Illatiivi | rääsyiseen | Illatiivi | rääsyiseeni |
| Illatiivi | rääsyiseesi | Illatiivi | rääsyiseemme |
| Illatiivi | rääsyiseenne | Illatiivi | rääsyiseensä |
| Monikon illatiivi | rääsyisiin | Monikon illatiivi | rääsyisiini |
| Monikon illatiivi | rääsyisiisi | Monikon illatiivi | rääsyisiimme |
| Monikon illatiivi | rääsyisiinne | Monikon illatiivi | rääsyisiinsä |
| Adessiivi | rääsyisellä | Adessiivi | rääsyiselläni |
| Adessiivi | rääsyiselläsi | Adessiivi | rääsyisellämme |
| Adessiivi | rääsyisellänne | Adessiivi | rääsyisellään |
| Adessiivi | rääsyisellänsä | Monikon adessiivi | rääsyisillä |
| Monikon adessiivi | rääsyisilläni | Monikon adessiivi | rääsyisilläsi |
| Monikon adessiivi | rääsyisillämme | Monikon adessiivi | rääsyisillänne |
| Monikon adessiivi | rääsyisillään | Monikon adessiivi | rääsyisillänsä |
| Ablatiivi | rääsyiseltä | Ablatiivi | rääsyiseltäni |
| Ablatiivi | rääsyiseltäsi | Ablatiivi | rääsyiseltämme |
| Ablatiivi | rääsyiseltänne | Ablatiivi | rääsyiseltään |
| Ablatiivi | rääsyiseltänsä | Monikon ablatiivi | rääsyisiltä |
| Monikon ablatiivi | rääsyisiltäni | Monikon ablatiivi | rääsyisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | rääsyisiltämme | Monikon ablatiivi | rääsyisiltänne |
| Monikon ablatiivi | rääsyisiltään | Monikon ablatiivi | rääsyisiltänsä |
| Allatiivi | rääsyiselle | Allatiivi | rääsyiselleni |
| Allatiivi | rääsyisellesi | Allatiivi | rääsyisellemme |
| Allatiivi | rääsyisellenne | Allatiivi | rääsyiselleen |
| Allatiivi | rääsyisellensä | Monikon allatiivi | rääsyisille |
| Monikon allatiivi | rääsyisilleni | Monikon allatiivi | rääsyisillesi |
| Monikon allatiivi | rääsyisillemme | Monikon allatiivi | rääsyisillenne |
| Monikon allatiivi | rääsyisilleen | Monikon allatiivi | rääsyisillensä |
| Essiivi | rääsyisenä | Essiivi | rääsyisenäni |
| Essiivi | rääsyisenäsi | Essiivi | rääsyisenämme |
| Essiivi | rääsyisenänne | Essiivi | rääsyisenään |
| Essiivi | rääsyisenänsä | Monikon essiivi | rääsyisinä |
| Monikon essiivi | rääsyisinäni | Monikon essiivi | rääsyisinäsi |
| Monikon essiivi | rääsyisinämme | Monikon essiivi | rääsyisinänne |
| Monikon essiivi | rääsyisinään | Monikon essiivi | rääsyisinänsä |
| Translatiivi | rääsyiseksi | Translatiivi | rääsyisekseni |
| Translatiivi | rääsyiseksesi | Translatiivi | rääsyiseksemme |
| Translatiivi | rääsyiseksenne | Translatiivi | rääsyisekseen |
| Translatiivi | rääsyiseksensä | Monikon translatiivi | rääsyisiksi |
| Monikon translatiivi | rääsyisikseni | Monikon translatiivi | rääsyisiksesi |
| Monikon translatiivi | rääsyisiksemme | Monikon translatiivi | rääsyisiksenne |
| Monikon translatiivi | rääsyisikseen | Monikon translatiivi | rääsyisiksensä |
| Monikon instruktiivi | rääsyisin | Abessiivi | rääsyisettä |
| Abessiivi | rääsyisettäni | Abessiivi | rääsyisettäsi |
| Abessiivi | rääsyisettämme | Abessiivi | rääsyisettänne |
| Abessiivi | rääsyisettään | Abessiivi | rääsyisettänsä |
| Monikon abessiivi | rääsyisittä | Monikon abessiivi | rääsyisittäni |
| Monikon abessiivi | rääsyisittäsi | Monikon abessiivi | rääsyisittämme |
| Monikon abessiivi | rääsyisittänne | Monikon abessiivi | rääsyisittään |
| Monikon abessiivi | rääsyisittänsä | Monikon komitatiivi | rääsyisine |
| Monikon komitatiivi | rääsyisineni | Monikon komitatiivi | rääsyisinesi |
| Monikon komitatiivi | rääsyisinemme | Monikon komitatiivi | rääsyisinenne |
| Monikon komitatiivi | rääsyisineen | Monikon komitatiivi | rääsyisinensä |
| Monikon akkusatiivi | rääsyiset | Monikon akkusatiivi | rääsyiseni |
| Monikon akkusatiivi | rääsyisesi | Monikon akkusatiivi | rääsyisemme |
| Monikon akkusatiivi | rääsyisenne | Monikon akkusatiivi | rääsyisensä |
| Akkusatiivi | rääsyiseni | Akkusatiivi | rääsyisesi |
| Akkusatiivi | rääsyisemme | Akkusatiivi | rääsyisenne |
| Akkusatiivi | rääsyisensä |