| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | niiaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | niiaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | niiaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | niiaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | niiaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | niiaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | niiasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | niiaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | niiaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | niiaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | niiaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | niiaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | niiaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | niiaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | niiatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | niiatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | niiatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | niiatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | niiannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | niiannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | niiannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | niiannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | niiannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | niiannevat | | |