Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Substantiivit

  1. ks. mäskääminen.

Taivutusmuodot

MonikkomäskäyksetGenetiivimäskäyksen
Monikon genetiivimäskäystenMonikon genetiivimäskäyksien
PartitiivimäskäystäMonikon partitiivimäskäyksiä
InessiivimäskäyksessäMonikon inessiivimäskäyksissä
ElatiivimäskäyksestäMonikon elatiivimäskäyksistä
IllatiivimäskäykseenMonikon illatiivimäskäyksiin
AdessiivimäskäykselläMonikon adessiivimäskäyksillä
AblatiivimäskäykseltäMonikon ablatiivimäskäyksiltä
AllatiivimäskäykselleMonikon allatiivimäskäyksille
EssiivimäskäyksenäMonikon essiivimäskäyksinä
TranslatiivimäskäykseksiMonikon translatiivimäskäyksiksi
Monikon instruktiivimäskäyksinAbessiivimäskäyksettä
Monikon abessiivimäskäyksittäMonikon akkusatiivimäskäykset