| Käännös | |
|---|---|
| 1. | khmer {m} |
| Monikko | khmerit | Genetiivi | khmerin |
| Monikon genetiivi | khmerien | Partitiivi | khmeriä |
| Monikon partitiivi | khmerejä | Inessiivi | khmerissä |
| Monikon inessiivi | khmereissä | Elatiivi | khmeristä |
| Monikon elatiivi | khmereistä | Illatiivi | khmeriin |
| Monikon illatiivi | khmereihin | Adessiivi | khmerillä |
| Monikon adessiivi | khmereillä | Ablatiivi | khmeriltä |
| Monikon ablatiivi | khmereiltä | Allatiivi | khmerille |
| Monikon allatiivi | khmereille | Essiivi | khmerinä |
| Monikon essiivi | khmereinä | Translatiivi | khmeriksi |
| Monikon translatiivi | khmereiksi | Monikon instruktiivi | khmerein |
| Abessiivi | khmerittä | Monikon abessiivi | khmereittä |
| Monikon akkusatiivi | khmerit |