| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | leggero {m} |
| 2. | lieve {m} |
| Monikko | kevyet | Monikko | kevyeni |
| Monikko | kevyesi | Monikko | kevyemme |
| Monikko | kevyenne | Monikko | kevyensä |
| Genetiivi | kevyen | Genetiivi | kevyeni |
| Genetiivi | kevyesi | Genetiivi | kevyemme |
| Genetiivi | kevyenne | Genetiivi | kevyensä |
| Monikon genetiivi | kevyitten | Monikon genetiivi | kevyiden |
| Monikon genetiivi | kevyideni | Monikon genetiivi | kevyitteni |
| Monikon genetiivi | kevyidesi | Monikon genetiivi | kevyittesi |
| Monikon genetiivi | kevyidemme | Monikon genetiivi | kevyittemme |
| Monikon genetiivi | kevyidenne | Monikon genetiivi | kevyittenne |
| Monikon genetiivi | kevyidensä | Monikon genetiivi | kevyittensä |
| Partitiivi | kevyttä | Partitiivi | kevyttäni |
| Partitiivi | kevyttäsi | Partitiivi | kevyttämme |
| Partitiivi | kevyttänne | Partitiivi | kevyttään |
| Partitiivi | kevyttänsä | Monikon partitiivi | kevyitä |
| Monikon partitiivi | kevyitäni | Monikon partitiivi | kevyitäsi |
| Monikon partitiivi | kevyitämme | Monikon partitiivi | kevyitänne |
| Monikon partitiivi | kevyitään | Monikon partitiivi | kevyitänsä |
| Inessiivi | kevyessä | Inessiivi | kevyessäni |
| Inessiivi | kevyessäsi | Inessiivi | kevyessämme |
| Inessiivi | kevyessänne | Inessiivi | kevyessään |
| Inessiivi | kevyessänsä | Monikon inessiivi | kevyissä |
| Monikon inessiivi | kevyissäni | Monikon inessiivi | kevyissäsi |
| Monikon inessiivi | kevyissämme | Monikon inessiivi | kevyissänne |
| Monikon inessiivi | kevyissään | Monikon inessiivi | kevyissänsä |
| Elatiivi | kevyestä | Elatiivi | kevyestäni |
| Elatiivi | kevyestäsi | Elatiivi | kevyestämme |
| Elatiivi | kevyestänne | Elatiivi | kevyestään |
| Elatiivi | kevyestänsä | Monikon elatiivi | kevyistä |
| Monikon elatiivi | kevyistäni | Monikon elatiivi | kevyistäsi |
| Monikon elatiivi | kevyistämme | Monikon elatiivi | kevyistänne |
| Monikon elatiivi | kevyistään | Monikon elatiivi | kevyistänsä |
| Illatiivi | kevyeen | Illatiivi | kevyeeni |
| Illatiivi | kevyeesi | Illatiivi | kevyeemme |
| Illatiivi | kevyeenne | Illatiivi | kevyeensä |
| Monikon illatiivi | kevyisiin | Monikon illatiivi | kevyihin |
| Monikon illatiivi | kevyisiini | Monikon illatiivi | kevyihini |
| Monikon illatiivi | kevyisiisi | Monikon illatiivi | kevyihisi |
| Monikon illatiivi | kevyisiimme | Monikon illatiivi | kevyihimme |
| Monikon illatiivi | kevyisiinne | Monikon illatiivi | kevyihinne |
| Monikon illatiivi | kevyisiinsä | Monikon illatiivi | kevyihinsä |
| Adessiivi | kevyellä | Adessiivi | kevyelläni |
| Adessiivi | kevyelläsi | Adessiivi | kevyellämme |
| Adessiivi | kevyellänne | Adessiivi | kevyellään |
| Adessiivi | kevyellänsä | Monikon adessiivi | kevyillä |
| Monikon adessiivi | kevyilläni | Monikon adessiivi | kevyilläsi |
| Monikon adessiivi | kevyillämme | Monikon adessiivi | kevyillänne |
| Monikon adessiivi | kevyillään | Monikon adessiivi | kevyillänsä |
| Ablatiivi | kevyeltä | Ablatiivi | kevyeltäni |
| Ablatiivi | kevyeltäsi | Ablatiivi | kevyeltämme |
| Ablatiivi | kevyeltänne | Ablatiivi | kevyeltään |
| Ablatiivi | kevyeltänsä | Monikon ablatiivi | kevyiltä |
| Monikon ablatiivi | kevyiltäni | Monikon ablatiivi | kevyiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kevyiltämme | Monikon ablatiivi | kevyiltänne |
| Monikon ablatiivi | kevyiltään | Monikon ablatiivi | kevyiltänsä |
| Allatiivi | kevyelle | Allatiivi | kevyelleni |
| Allatiivi | kevyellesi | Allatiivi | kevyellemme |
| Allatiivi | kevyellenne | Allatiivi | kevyelleen |
| Allatiivi | kevyellensä | Monikon allatiivi | kevyille |
| Monikon allatiivi | kevyilleni | Monikon allatiivi | kevyillesi |
| Monikon allatiivi | kevyillemme | Monikon allatiivi | kevyillenne |
| Monikon allatiivi | kevyilleen | Monikon allatiivi | kevyillensä |
| Essiivi | kevyenä | Essiivi | kevyenäni |
| Essiivi | kevyenäsi | Essiivi | kevyenämme |
| Essiivi | kevyenänne | Essiivi | kevyenään |
| Essiivi | kevyenänsä | Monikon essiivi | kevyinä |
| Monikon essiivi | kevyinäni | Monikon essiivi | kevyinäsi |
| Monikon essiivi | kevyinämme | Monikon essiivi | kevyinänne |
| Monikon essiivi | kevyinään | Monikon essiivi | kevyinänsä |
| Translatiivi | kevyeksi | Translatiivi | kevyekseni |
| Translatiivi | kevyeksesi | Translatiivi | kevyeksemme |
| Translatiivi | kevyeksenne | Translatiivi | kevyekseen |
| Translatiivi | kevyeksensä | Monikon translatiivi | kevyiksi |
| Monikon translatiivi | kevyikseni | Monikon translatiivi | kevyiksesi |
| Monikon translatiivi | kevyiksemme | Monikon translatiivi | kevyiksenne |
| Monikon translatiivi | kevyikseen | Monikon translatiivi | kevyiksensä |
| Monikon instruktiivi | kevyin | Abessiivi | kevyettä |
| Abessiivi | kevyettäni | Abessiivi | kevyettäsi |
| Abessiivi | kevyettämme | Abessiivi | kevyettänne |
| Abessiivi | kevyettään | Abessiivi | kevyettänsä |
| Monikon abessiivi | kevyittä | Monikon abessiivi | kevyittäni |
| Monikon abessiivi | kevyittäsi | Monikon abessiivi | kevyittämme |
| Monikon abessiivi | kevyittänne | Monikon abessiivi | kevyittään |
| Monikon abessiivi | kevyittänsä | Monikon komitatiivi | kevyine |
| Monikon komitatiivi | kevyineni | Monikon komitatiivi | kevyinesi |
| Monikon komitatiivi | kevyinemme | Monikon komitatiivi | kevyinenne |
| Monikon komitatiivi | kevyineen | Monikon komitatiivi | kevyinensä |
| Komparatiivi | kevyempi | Superlatiivi | kevyin |
| Monikon akkusatiivi | kevyet | Monikon akkusatiivi | kevyeni |
| Monikon akkusatiivi | kevyesi | Monikon akkusatiivi | kevyemme |
| Monikon akkusatiivi | kevyenne | Monikon akkusatiivi | kevyensä |
| Akkusatiivi | kevyeni | Akkusatiivi | kevyesi |
| Akkusatiivi | kevyemme | Akkusatiivi | kevyenne |
| Akkusatiivi | kevyensä |