| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lyijyiset | Monikko | lyijyiseni |
| Monikko | lyijyisesi | Monikko | lyijyisemme |
| Monikko | lyijyisenne | Monikko | lyijyisensä |
| Genetiivi | lyijyisen | Genetiivi | lyijyiseni |
| Genetiivi | lyijyisesi | Genetiivi | lyijyisemme |
| Genetiivi | lyijyisenne | Genetiivi | lyijyisensä |
| Monikon genetiivi | lyijyisten | Monikon genetiivi | lyijyisien |
| Monikon genetiivi | lyijyisteni | Monikon genetiivi | lyijyisieni |
| Monikon genetiivi | lyijyistesi | Monikon genetiivi | lyijyisiesi |
| Monikon genetiivi | lyijyistemme | Monikon genetiivi | lyijyisiemme |
| Monikon genetiivi | lyijyistenne | Monikon genetiivi | lyijyisienne |
| Monikon genetiivi | lyijyistensä | Monikon genetiivi | lyijyisiensä |
| Partitiivi | lyijyistä | Partitiivi | lyijyistäni |
| Partitiivi | lyijyistäsi | Partitiivi | lyijyistämme |
| Partitiivi | lyijyistänne | Partitiivi | lyijyistään |
| Partitiivi | lyijyistänsä | Monikon partitiivi | lyijyisiä |
| Monikon partitiivi | lyijyisiäni | Monikon partitiivi | lyijyisiäsi |
| Monikon partitiivi | lyijyisiämme | Monikon partitiivi | lyijyisiänne |
| Monikon partitiivi | lyijyisiään | Monikon partitiivi | lyijyisiänsä |
| Inessiivi | lyijyisessä | Inessiivi | lyijyisessäni |
| Inessiivi | lyijyisessäsi | Inessiivi | lyijyisessämme |
| Inessiivi | lyijyisessänne | Inessiivi | lyijyisessään |
| Inessiivi | lyijyisessänsä | Monikon inessiivi | lyijyisissä |
| Monikon inessiivi | lyijyisissäni | Monikon inessiivi | lyijyisissäsi |
| Monikon inessiivi | lyijyisissämme | Monikon inessiivi | lyijyisissänne |
| Monikon inessiivi | lyijyisissään | Monikon inessiivi | lyijyisissänsä |
| Elatiivi | lyijyisestä | Elatiivi | lyijyisestäni |
| Elatiivi | lyijyisestäsi | Elatiivi | lyijyisestämme |
| Elatiivi | lyijyisestänne | Elatiivi | lyijyisestään |
| Elatiivi | lyijyisestänsä | Monikon elatiivi | lyijyisistä |
| Monikon elatiivi | lyijyisistäni | Monikon elatiivi | lyijyisistäsi |
| Monikon elatiivi | lyijyisistämme | Monikon elatiivi | lyijyisistänne |
| Monikon elatiivi | lyijyisistään | Monikon elatiivi | lyijyisistänsä |
| Illatiivi | lyijyiseen | Illatiivi | lyijyiseeni |
| Illatiivi | lyijyiseesi | Illatiivi | lyijyiseemme |
| Illatiivi | lyijyiseenne | Illatiivi | lyijyiseensä |
| Monikon illatiivi | lyijyisiin | Monikon illatiivi | lyijyisiini |
| Monikon illatiivi | lyijyisiisi | Monikon illatiivi | lyijyisiimme |
| Monikon illatiivi | lyijyisiinne | Monikon illatiivi | lyijyisiinsä |
| Adessiivi | lyijyisellä | Adessiivi | lyijyiselläni |
| Adessiivi | lyijyiselläsi | Adessiivi | lyijyisellämme |
| Adessiivi | lyijyisellänne | Adessiivi | lyijyisellään |
| Adessiivi | lyijyisellänsä | Monikon adessiivi | lyijyisillä |
| Monikon adessiivi | lyijyisilläni | Monikon adessiivi | lyijyisilläsi |
| Monikon adessiivi | lyijyisillämme | Monikon adessiivi | lyijyisillänne |
| Monikon adessiivi | lyijyisillään | Monikon adessiivi | lyijyisillänsä |
| Ablatiivi | lyijyiseltä | Ablatiivi | lyijyiseltäni |
| Ablatiivi | lyijyiseltäsi | Ablatiivi | lyijyiseltämme |
| Ablatiivi | lyijyiseltänne | Ablatiivi | lyijyiseltään |
| Ablatiivi | lyijyiseltänsä | Monikon ablatiivi | lyijyisiltä |
| Monikon ablatiivi | lyijyisiltäni | Monikon ablatiivi | lyijyisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | lyijyisiltämme | Monikon ablatiivi | lyijyisiltänne |
| Monikon ablatiivi | lyijyisiltään | Monikon ablatiivi | lyijyisiltänsä |
| Allatiivi | lyijyiselle | Allatiivi | lyijyiselleni |
| Allatiivi | lyijyisellesi | Allatiivi | lyijyisellemme |
| Allatiivi | lyijyisellenne | Allatiivi | lyijyiselleen |
| Allatiivi | lyijyisellensä | Monikon allatiivi | lyijyisille |
| Monikon allatiivi | lyijyisilleni | Monikon allatiivi | lyijyisillesi |
| Monikon allatiivi | lyijyisillemme | Monikon allatiivi | lyijyisillenne |
| Monikon allatiivi | lyijyisilleen | Monikon allatiivi | lyijyisillensä |
| Essiivi | lyijyisenä | Essiivi | lyijyisenäni |
| Essiivi | lyijyisenäsi | Essiivi | lyijyisenämme |
| Essiivi | lyijyisenänne | Essiivi | lyijyisenään |
| Essiivi | lyijyisenänsä | Monikon essiivi | lyijyisinä |
| Monikon essiivi | lyijyisinäni | Monikon essiivi | lyijyisinäsi |
| Monikon essiivi | lyijyisinämme | Monikon essiivi | lyijyisinänne |
| Monikon essiivi | lyijyisinään | Monikon essiivi | lyijyisinänsä |
| Translatiivi | lyijyiseksi | Translatiivi | lyijyisekseni |
| Translatiivi | lyijyiseksesi | Translatiivi | lyijyiseksemme |
| Translatiivi | lyijyiseksenne | Translatiivi | lyijyisekseen |
| Translatiivi | lyijyiseksensä | Monikon translatiivi | lyijyisiksi |
| Monikon translatiivi | lyijyisikseni | Monikon translatiivi | lyijyisiksesi |
| Monikon translatiivi | lyijyisiksemme | Monikon translatiivi | lyijyisiksenne |
| Monikon translatiivi | lyijyisikseen | Monikon translatiivi | lyijyisiksensä |
| Monikon instruktiivi | lyijyisin | Abessiivi | lyijyisettä |
| Abessiivi | lyijyisettäni | Abessiivi | lyijyisettäsi |
| Abessiivi | lyijyisettämme | Abessiivi | lyijyisettänne |
| Abessiivi | lyijyisettään | Abessiivi | lyijyisettänsä |
| Monikon abessiivi | lyijyisittä | Monikon abessiivi | lyijyisittäni |
| Monikon abessiivi | lyijyisittäsi | Monikon abessiivi | lyijyisittämme |
| Monikon abessiivi | lyijyisittänne | Monikon abessiivi | lyijyisittään |
| Monikon abessiivi | lyijyisittänsä | Monikon komitatiivi | lyijyisine |
| Monikon komitatiivi | lyijyisineni | Monikon komitatiivi | lyijyisinesi |
| Monikon komitatiivi | lyijyisinemme | Monikon komitatiivi | lyijyisinenne |
| Monikon komitatiivi | lyijyisineen | Monikon komitatiivi | lyijyisinensä |
| Monikon akkusatiivi | lyijyiset | Monikon akkusatiivi | lyijyiseni |
| Monikon akkusatiivi | lyijyisesi | Monikon akkusatiivi | lyijyisemme |
| Monikon akkusatiivi | lyijyisenne | Monikon akkusatiivi | lyijyisensä |
| Akkusatiivi | lyijyiseni | Akkusatiivi | lyijyisesi |
| Akkusatiivi | lyijyisemme | Akkusatiivi | lyijyisenne |
| Akkusatiivi | lyijyisensä |