Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkolannistuneetMonikkolannistuneeni
MonikkolannistuneesiMonikkolannistuneemme
MonikkolannistuneenneMonikkolannistuneensa
GenetiivilannistuneenGenetiivilannistuneeni
GenetiivilannistuneesiGenetiivilannistuneemme
GenetiivilannistuneenneGenetiivilannistuneensa
Monikon genetiivilannistuneidenMonikon genetiivilannistuneitten
Monikon genetiivilannistuneideniMonikon genetiivilannistuneitteni
Monikon genetiivilannistuneidesiMonikon genetiivilannistuneittesi
Monikon genetiivilannistuneidemmeMonikon genetiivilannistuneittemme
Monikon genetiivilannistuneidenneMonikon genetiivilannistuneittenne
Monikon genetiivilannistuneidensaMonikon genetiivilannistuneittensa
PartitiivilannistunuttaPartitiivilannistunuttani
PartitiivilannistunuttasiPartitiivilannistunuttamme
PartitiivilannistunuttannePartitiivilannistunuttaan
PartitiivilannistunuttansaMonikon partitiivilannistuneita
Monikon partitiivilannistuneitaniMonikon partitiivilannistuneitasi
Monikon partitiivilannistuneitammeMonikon partitiivilannistuneitanne
Monikon partitiivilannistuneitaanMonikon partitiivilannistuneitansa
InessiivilannistuneessaInessiivilannistuneessani
InessiivilannistuneessasiInessiivilannistuneessamme
InessiivilannistuneessanneInessiivilannistuneessaan
InessiivilannistuneessansaMonikon inessiivilannistuneissa
Monikon inessiivilannistuneissaniMonikon inessiivilannistuneissasi
Monikon inessiivilannistuneissammeMonikon inessiivilannistuneissanne
Monikon inessiivilannistuneissaanMonikon inessiivilannistuneissansa
ElatiivilannistuneestaElatiivilannistuneestani
ElatiivilannistuneestasiElatiivilannistuneestamme
ElatiivilannistuneestanneElatiivilannistuneestaan
ElatiivilannistuneestansaMonikon elatiivilannistuneista
Monikon elatiivilannistuneistaniMonikon elatiivilannistuneistasi
Monikon elatiivilannistuneistammeMonikon elatiivilannistuneistanne
Monikon elatiivilannistuneistaanMonikon elatiivilannistuneistansa
IllatiivilannistuneeseenIllatiivilannistuneeseeni
IllatiivilannistuneeseesiIllatiivilannistuneeseemme
IllatiivilannistuneeseenneIllatiivilannistuneeseensa
Monikon illatiivilannistuneisiinMonikon illatiivilannistuneihin
Monikon illatiivilannistuneisiiniMonikon illatiivilannistuneihini
Monikon illatiivilannistuneisiisiMonikon illatiivilannistuneihisi
Monikon illatiivilannistuneisiimmeMonikon illatiivilannistuneihimme
Monikon illatiivilannistuneisiinneMonikon illatiivilannistuneihinne
Monikon illatiivilannistuneisiinsaMonikon illatiivilannistuneihinsa
AdessiivilannistuneellaAdessiivilannistuneellani
AdessiivilannistuneellasiAdessiivilannistuneellamme
AdessiivilannistuneellanneAdessiivilannistuneellaan
AdessiivilannistuneellansaMonikon adessiivilannistuneilla
Monikon adessiivilannistuneillaniMonikon adessiivilannistuneillasi
Monikon adessiivilannistuneillammeMonikon adessiivilannistuneillanne
Monikon adessiivilannistuneillaanMonikon adessiivilannistuneillansa
AblatiivilannistuneeltaAblatiivilannistuneeltani
AblatiivilannistuneeltasiAblatiivilannistuneeltamme
AblatiivilannistuneeltanneAblatiivilannistuneeltaan
AblatiivilannistuneeltansaMonikon ablatiivilannistuneilta
Monikon ablatiivilannistuneiltaniMonikon ablatiivilannistuneiltasi
Monikon ablatiivilannistuneiltammeMonikon ablatiivilannistuneiltanne
Monikon ablatiivilannistuneiltaanMonikon ablatiivilannistuneiltansa
AllatiivilannistuneelleAllatiivilannistuneelleni
AllatiivilannistuneellesiAllatiivilannistuneellemme
AllatiivilannistuneellenneAllatiivilannistuneelleen
AllatiivilannistuneellensaMonikon allatiivilannistuneille
Monikon allatiivilannistuneilleniMonikon allatiivilannistuneillesi
Monikon allatiivilannistuneillemmeMonikon allatiivilannistuneillenne
Monikon allatiivilannistuneilleenMonikon allatiivilannistuneillensa
EssiivilannistuneenaEssiivilannistuneenani
EssiivilannistuneenasiEssiivilannistuneenamme
EssiivilannistuneenanneEssiivilannistuneenaan
EssiivilannistuneenansaMonikon essiivilannistuneina
Monikon essiivilannistuneinaniMonikon essiivilannistuneinasi
Monikon essiivilannistuneinammeMonikon essiivilannistuneinanne
Monikon essiivilannistuneinaanMonikon essiivilannistuneinansa
TranslatiivilannistuneeksiTranslatiivilannistuneekseni
TranslatiivilannistuneeksesiTranslatiivilannistuneeksemme
TranslatiivilannistuneeksenneTranslatiivilannistuneekseen
TranslatiivilannistuneeksensaMonikon translatiivilannistuneiksi
Monikon translatiivilannistuneikseniMonikon translatiivilannistuneiksesi
Monikon translatiivilannistuneiksemmeMonikon translatiivilannistuneiksenne
Monikon translatiivilannistuneikseenMonikon translatiivilannistuneiksensa
Monikon instruktiivilannistuneinAbessiivilannistuneetta
AbessiivilannistuneettaniAbessiivilannistuneettasi
AbessiivilannistuneettammeAbessiivilannistuneettanne
AbessiivilannistuneettaanAbessiivilannistuneettansa
Monikon abessiivilannistuneittaMonikon abessiivilannistuneittani
Monikon abessiivilannistuneittasiMonikon abessiivilannistuneittamme
Monikon abessiivilannistuneittanneMonikon abessiivilannistuneittaan
Monikon abessiivilannistuneittansaMonikon komitatiivilannistuneine
Monikon komitatiivilannistuneineniMonikon komitatiivilannistuneinesi
Monikon komitatiivilannistuneinemmeMonikon komitatiivilannistuneinenne
Monikon komitatiivilannistuneineenMonikon komitatiivilannistuneinensa
KomparatiivilannistuneempiSuperlatiivilannistunein
Monikon akkusatiivilannistuneetMonikon akkusatiivilannistuneeni
Monikon akkusatiivilannistuneesiMonikon akkusatiivilannistuneemme
Monikon akkusatiivilannistuneenneMonikon akkusatiivilannistuneensa
AkkusatiivilannistuneeniAkkusatiivilannistuneesi
AkkusatiivilannistuneemmeAkkusatiivilannistuneenne
Akkusatiivilannistuneensa

Luokat