Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

Ääntäminen

    • IPA: [ˈpɑrɦɑin]
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenRP
  • ÄäntäminenUS
Substantiivit
2.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkoparhaimmatMonikkoparhaimpani
MonikkoparhaimpasiMonikkoparhaimpamme
MonikkoparhaimpanneMonikkoparhaimpansa
GenetiiviparhaimmanGenetiiviparhaimpani
GenetiiviparhaimpasiGenetiiviparhaimpamme
GenetiiviparhaimpanneGenetiiviparhaimpansa
Monikon genetiiviparhaimpienMonikon genetiiviparhainten
Monikon genetiiviparhaimpieniMonikon genetiiviparhainteni
Monikon genetiiviparhaimpiesiMonikon genetiiviparhaintesi
Monikon genetiiviparhaimpiemmeMonikon genetiiviparhaintemme
Monikon genetiiviparhaimpienneMonikon genetiiviparhaintenne
Monikon genetiiviparhaimpiensaMonikon genetiiviparhaintensa
PartitiiviparhaintaPartitiiviparhaintani
PartitiiviparhaintasiPartitiiviparhaintamme
PartitiiviparhaintannePartitiiviparhaintaan
PartitiiviparhaintansaMonikon partitiiviparhaimpia
Monikon partitiiviparhaimpianiMonikon partitiiviparhaimpiasi
Monikon partitiiviparhaimpiammeMonikon partitiiviparhaimpianne
Monikon partitiiviparhaimpiaanMonikon partitiiviparhaimpiansa
InessiiviparhaimmassaInessiiviparhaimmassani
InessiiviparhaimmassasiInessiiviparhaimmassamme
InessiiviparhaimmassanneInessiiviparhaimmassaan
InessiiviparhaimmassansaMonikon inessiiviparhaimmissa
Monikon inessiiviparhaimmissaniMonikon inessiiviparhaimmissasi
Monikon inessiiviparhaimmissammeMonikon inessiiviparhaimmissanne
Monikon inessiiviparhaimmissaanMonikon inessiiviparhaimmissansa
ElatiiviparhaimmastaElatiiviparhaimmastani
ElatiiviparhaimmastasiElatiiviparhaimmastamme
ElatiiviparhaimmastanneElatiiviparhaimmastaan
ElatiiviparhaimmastansaMonikon elatiiviparhaimmista
Monikon elatiiviparhaimmistaniMonikon elatiiviparhaimmistasi
Monikon elatiiviparhaimmistammeMonikon elatiiviparhaimmistanne
Monikon elatiiviparhaimmistaanMonikon elatiiviparhaimmistansa
IllatiiviparhaimpaanIllatiiviparhaimpaani
IllatiiviparhaimpaasiIllatiiviparhaimpaamme
IllatiiviparhaimpaanneIllatiiviparhaimpaansa
Monikon illatiiviparhaimpiinMonikon illatiiviparhaimpiini
Monikon illatiiviparhaimpiisiMonikon illatiiviparhaimpiimme
Monikon illatiiviparhaimpiinneMonikon illatiiviparhaimpiinsa
AdessiiviparhaimmallaAdessiiviparhaimmallani
AdessiiviparhaimmallasiAdessiiviparhaimmallamme
AdessiiviparhaimmallanneAdessiiviparhaimmallaan
AdessiiviparhaimmallansaMonikon adessiiviparhaimmillaan
Monikon adessiiviparhaimmillaMonikon adessiiviparhaimmillani
Monikon adessiiviparhaimmillasiMonikon adessiiviparhaimmillamme
Monikon adessiiviparhaimmillanneMonikon adessiiviparhaimmillansa
AblatiiviparhaimmaltaAblatiiviparhaimmaltani
AblatiiviparhaimmaltasiAblatiiviparhaimmaltamme
AblatiiviparhaimmaltanneAblatiiviparhaimmaltaan
AblatiiviparhaimmaltansaMonikon ablatiiviparhaimmilta
Monikon ablatiiviparhaimmiltaniMonikon ablatiiviparhaimmiltasi
Monikon ablatiiviparhaimmiltammeMonikon ablatiiviparhaimmiltanne
Monikon ablatiiviparhaimmiltaanMonikon ablatiiviparhaimmiltansa
AllatiiviparhaimmalleAllatiiviparhaimmalleni
AllatiiviparhaimmallesiAllatiiviparhaimmallemme
AllatiiviparhaimmallenneAllatiiviparhaimmalleen
AllatiiviparhaimmallensaMonikon allatiiviparhaimmille
Monikon allatiiviparhaimmilleniMonikon allatiiviparhaimmillesi
Monikon allatiiviparhaimmillemmeMonikon allatiiviparhaimmillenne
Monikon allatiiviparhaimmilleenMonikon allatiiviparhaimmillensa
EssiiviparhaimpanaEssiiviparhaimpanani
EssiiviparhaimpanasiEssiiviparhaimpanamme
EssiiviparhaimpananneEssiiviparhaimpanaan
EssiiviparhaimpanansaMonikon essiiviparhaimpina
Monikon essiiviparhaimpinaniMonikon essiiviparhaimpinasi
Monikon essiiviparhaimpinammeMonikon essiiviparhaimpinanne
Monikon essiiviparhaimpinaanMonikon essiiviparhaimpinansa
TranslatiiviparhaimmaksiTranslatiiviparhaimmakseni
TranslatiiviparhaimmaksesiTranslatiiviparhaimmaksemme
TranslatiiviparhaimmaksenneTranslatiiviparhaimmakseen
TranslatiiviparhaimmaksensaMonikon translatiiviparhaimmiksi
Monikon translatiiviparhaimmikseniMonikon translatiiviparhaimmiksesi
Monikon translatiiviparhaimmiksemmeMonikon translatiiviparhaimmiksenne
Monikon translatiiviparhaimmikseenMonikon translatiiviparhaimmiksensa
Monikon instruktiiviparhaimminAbessiiviparhaimmatta
AbessiiviparhaimmattaniAbessiiviparhaimmattasi
AbessiiviparhaimmattammeAbessiiviparhaimmattanne
AbessiiviparhaimmattaanAbessiiviparhaimmattansa
Monikon abessiiviparhaimmittaMonikon abessiiviparhaimmittani
Monikon abessiiviparhaimmittasiMonikon abessiiviparhaimmittamme
Monikon abessiiviparhaimmittanneMonikon abessiiviparhaimmittaan
Monikon abessiiviparhaimmittansaMonikon komitatiiviparhaimpine
Monikon komitatiiviparhaimpineniMonikon komitatiiviparhaimpinesi
Monikon komitatiiviparhaimpinemmeMonikon komitatiiviparhaimpinenne
Monikon komitatiiviparhaimpineenMonikon komitatiiviparhaimpinensa
Monikon akkusatiiviparhaimmatMonikon akkusatiiviparhaimpani
Monikon akkusatiiviparhaimpasiMonikon akkusatiiviparhaimpamme
Monikon akkusatiiviparhaimpanneMonikon akkusatiiviparhaimpansa
AkkusatiiviparhaimpaniAkkusatiiviparhaimpasi
AkkusatiiviparhaimpammeAkkusatiiviparhaimpanne
Akkusatiiviparhaimpansa