| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | parfait’t | Genetiivi | parfait’n |
| Monikon genetiivi | parfait’iden | Monikon genetiivi | parfait’itten |
| Partitiivi | parfait’ta | Monikon partitiivi | parfait’ita |
| Inessiivi | parfait’ssa | Monikon inessiivi | parfait’issa |
| Elatiivi | parfait’sta | Monikon elatiivi | parfait’ista |
| Illatiivi | parfait’hen | Monikon illatiivi | parfait’ihin |
| Adessiivi | parfait’lla | Monikon adessiivi | parfait’illa |
| Ablatiivi | parfait’lta | Monikon ablatiivi | parfait’ilta |
| Allatiivi | parfait’lle | Monikon allatiivi | parfait’ille |
| Essiivi | parfait’na | Monikon essiivi | parfait’ina |
| Translatiivi | parfait’ksi | Monikon translatiivi | parfait’iksi |
| Monikon instruktiivi | parfait’in | Abessiivi | parfait’tta |
| Monikon abessiivi | parfait’itta | Monikon akkusatiivi | parfait’t |