Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.arkikielessä

Taivutusmuodot

MonikkokäpälöivätMonikkokäpälöiväni
MonikkokäpälöiväsiMonikkokäpälöivämme
MonikkokäpälöivänneMonikkokäpälöivänsä
GenetiivikäpälöivänGenetiivikäpälöiväni
GenetiivikäpälöiväsiGenetiivikäpälöivämme
GenetiivikäpälöivänneGenetiivikäpälöivänsä
Monikon genetiivikäpälöivienMonikon genetiivikäpälöivieni
Monikon genetiivikäpälöiviesiMonikon genetiivikäpälöiviemme
Monikon genetiivikäpälöivienneMonikon genetiivikäpälöiviensä
PartitiivikäpälöivääPartitiivikäpälöivääni
PartitiivikäpälöivääsiPartitiivikäpälöiväämme
PartitiivikäpälöiväännePartitiivikäpälöiväänsä
Monikon partitiivikäpälöiviäMonikon partitiivikäpälöiviäni
Monikon partitiivikäpälöiviäsiMonikon partitiivikäpälöiviämme
Monikon partitiivikäpälöiviänneMonikon partitiivikäpälöiviään
Monikon partitiivikäpälöiviänsäInessiivikäpälöivässä
InessiivikäpälöivässäniInessiivikäpälöivässäsi
InessiivikäpälöivässämmeInessiivikäpälöivässänne
InessiivikäpälöivässäänInessiivikäpälöivässänsä
Monikon inessiivikäpälöivissäMonikon inessiivikäpälöivissäni
Monikon inessiivikäpälöivissäsiMonikon inessiivikäpälöivissämme
Monikon inessiivikäpälöivissänneMonikon inessiivikäpälöivissään
Monikon inessiivikäpälöivissänsäElatiivikäpälöivästä
ElatiivikäpälöivästäniElatiivikäpälöivästäsi
ElatiivikäpälöivästämmeElatiivikäpälöivästänne
ElatiivikäpälöivästäänElatiivikäpälöivästänsä
Monikon elatiivikäpälöivistäMonikon elatiivikäpälöivistäni
Monikon elatiivikäpälöivistäsiMonikon elatiivikäpälöivistämme
Monikon elatiivikäpälöivistänneMonikon elatiivikäpälöivistään
Monikon elatiivikäpälöivistänsäIllatiivikäpälöivään
IllatiivikäpälöivääniIllatiivikäpälöivääsi
IllatiivikäpälöiväämmeIllatiivikäpälöiväänne
IllatiivikäpälöiväänsäMonikon illatiivikäpälöiviin
Monikon illatiivikäpälöiviiniMonikon illatiivikäpälöiviisi
Monikon illatiivikäpälöiviimmeMonikon illatiivikäpälöiviinne
Monikon illatiivikäpälöiviinsäAdessiivikäpälöivällä
AdessiivikäpälöivälläniAdessiivikäpälöivälläsi
AdessiivikäpälöivällämmeAdessiivikäpälöivällänne
AdessiivikäpälöivälläänAdessiivikäpälöivällänsä
Monikon adessiivikäpälöivilläMonikon adessiivikäpälöivilläni
Monikon adessiivikäpälöivilläsiMonikon adessiivikäpälöivillämme
Monikon adessiivikäpälöivillänneMonikon adessiivikäpälöivillään
Monikon adessiivikäpälöivillänsäAblatiivikäpälöivältä
AblatiivikäpälöivältäniAblatiivikäpälöivältäsi
AblatiivikäpälöivältämmeAblatiivikäpälöivältänne
AblatiivikäpälöivältäänAblatiivikäpälöivältänsä
Monikon ablatiivikäpälöiviltäMonikon ablatiivikäpälöiviltäni
Monikon ablatiivikäpälöiviltäsiMonikon ablatiivikäpälöiviltämme
Monikon ablatiivikäpälöiviltänneMonikon ablatiivikäpälöiviltään
Monikon ablatiivikäpälöiviltänsäAllatiivikäpälöivälle
AllatiivikäpälöivälleniAllatiivikäpälöivällesi
AllatiivikäpälöivällemmeAllatiivikäpälöivällenne
AllatiivikäpälöivälleenAllatiivikäpälöivällensä
Monikon allatiivikäpälöivilleMonikon allatiivikäpälöivilleni
Monikon allatiivikäpälöivillesiMonikon allatiivikäpälöivillemme
Monikon allatiivikäpälöivillenneMonikon allatiivikäpälöivilleen
Monikon allatiivikäpälöivillensäEssiivikäpälöivänä
EssiivikäpälöivänäniEssiivikäpälöivänäsi
EssiivikäpälöivänämmeEssiivikäpälöivänänne
EssiivikäpälöivänäänEssiivikäpälöivänänsä
Monikon essiivikäpälöivinäMonikon essiivikäpälöivinäni
Monikon essiivikäpälöivinäsiMonikon essiivikäpälöivinämme
Monikon essiivikäpälöivinänneMonikon essiivikäpälöivinään
Monikon essiivikäpälöivinänsäTranslatiivikäpälöiväksi
TranslatiivikäpälöiväkseniTranslatiivikäpälöiväksesi
TranslatiivikäpälöiväksemmeTranslatiivikäpälöiväksenne
TranslatiivikäpälöiväkseenTranslatiivikäpälöiväksensä
Monikon translatiivikäpälöiviksiMonikon translatiivikäpälöivikseni
Monikon translatiivikäpälöiviksesiMonikon translatiivikäpälöiviksemme
Monikon translatiivikäpälöiviksenneMonikon translatiivikäpälöivikseen
Monikon translatiivikäpälöiviksensäMonikon instruktiivikäpälöivin
AbessiivikäpälöivättäAbessiivikäpälöivättäni
AbessiivikäpälöivättäsiAbessiivikäpälöivättämme
AbessiivikäpälöivättänneAbessiivikäpälöivättään
AbessiivikäpälöivättänsäMonikon abessiivikäpälöivittä
Monikon abessiivikäpälöivittäniMonikon abessiivikäpälöivittäsi
Monikon abessiivikäpälöivittämmeMonikon abessiivikäpälöivittänne
Monikon abessiivikäpälöivittäänMonikon abessiivikäpälöivittänsä
Monikon komitatiivikäpälöivineMonikon komitatiivikäpälöivineni
Monikon komitatiivikäpälöivinesiMonikon komitatiivikäpälöivinemme
Monikon komitatiivikäpälöivinenneMonikon komitatiivikäpälöivineen
Monikon komitatiivikäpälöivinensäMonikon akkusatiivikäpälöivät
Monikon akkusatiivikäpälöiväniMonikon akkusatiivikäpälöiväsi
Monikon akkusatiivikäpälöivämmeMonikon akkusatiivikäpälöivänne
Monikon akkusatiivikäpälöivänsäAkkusatiivikäpälöiväni
AkkusatiivikäpälöiväsiAkkusatiivikäpälöivämme
AkkusatiivikäpälöivänneAkkusatiivikäpälöivänsä