| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tahraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tahraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahrasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tahraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tahraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tahratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tahratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahrannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tahrannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahrannevat | | |