| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | omtrek {m} | |
| Monikko | ääriviivat | Genetiivi | ääriviivan |
| Monikon genetiivi | ääriviivojen | Partitiivi | ääriviivaa |
| Monikon partitiivi | ääriviivoja | Inessiivi | ääriviivassa |
| Monikon inessiivi | ääriviivoissa | Elatiivi | ääriviivasta |
| Monikon elatiivi | ääriviivoista | Illatiivi | ääriviivaan |
| Monikon illatiivi | ääriviivoihin | Adessiivi | ääriviivalla |
| Monikon adessiivi | ääriviivoilla | Ablatiivi | ääriviivalta |
| Monikon ablatiivi | ääriviivoilta | Allatiivi | ääriviivalle |
| Monikon allatiivi | ääriviivoille | Essiivi | ääriviivana |
| Monikon essiivi | ääriviivoina | Translatiivi | ääriviivaksi |
| Monikon translatiivi | ääriviivoiksi | Monikon instruktiivi | ääriviivoin |
| Abessiivi | ääriviivatta | Monikon abessiivi | ääriviivoitta |
| Monikon akkusatiivi | ääriviivat |