| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | мать {f} (mat) | ||
| 2. | мама {f} (mama) | ||
| 3. | мамаша {f} (mamaša) | lapsellinen kieli | |
| Muut/tuntemattomat | |||
| 4. | мамочка {f} (mamotška) | ||
| 5. | матушка {f} (matuška) | ||
| 6. | ма́ма {f} (máma) | ||
| 7. | ма́мочка {f} (mámotška) | ||
| 8. | ма́менька {f} (mámenka) | ||
| 9. | ма́тушка {f} (mátuška) | ||
| 10. | маму́ся {f} (mamúsja) | ||
| 11. | маму́ля {f} (mamúlja) | ||
| Monikko | äidit | Genetiivi | äidin |
| Monikon genetiivi | äitien | Partitiivi | äitiä |
| Monikon partitiivi | äitejä | Inessiivi | äidissä |
| Monikon inessiivi | äideissä | Elatiivi | äidistä |
| Monikon elatiivi | äideistä | Illatiivi | äitiin |
| Monikon illatiivi | äiteihin | Adessiivi | äidillä |
| Monikon adessiivi | äideillä | Ablatiivi | äidiltä |
| Monikon ablatiivi | äideiltä | Allatiivi | äidille |
| Monikon allatiivi | äideille | Essiivi | äitinä |
| Monikon essiivi | äiteinä | Translatiivi | äidiksi |
| Monikon translatiivi | äideiksi | Monikon instruktiivi | äidein |
| Abessiivi | äidittä | Monikon abessiivi | äideittä |
| Monikon akkusatiivi | äidit |