| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | pöytäkirjat | Genetiivi | pöytäkirjan |
| Monikon genetiivi | pöytäkirjojen | Partitiivi | pöytäkirjaa |
| Monikon partitiivi | pöytäkirjoja | Inessiivi | pöytäkirjassa |
| Monikon inessiivi | pöytäkirjoissa | Elatiivi | pöytäkirjasta |
| Monikon elatiivi | pöytäkirjoista | Illatiivi | pöytäkirjaan |
| Monikon illatiivi | pöytäkirjoihin | Adessiivi | pöytäkirjalla |
| Monikon adessiivi | pöytäkirjoilla | Ablatiivi | pöytäkirjalta |
| Monikon ablatiivi | pöytäkirjoilta | Allatiivi | pöytäkirjalle |
| Monikon allatiivi | pöytäkirjoille | Essiivi | pöytäkirjana |
| Monikon essiivi | pöytäkirjoina | Translatiivi | pöytäkirjaksi |
| Monikon translatiivi | pöytäkirjoiksi | Monikon instruktiivi | pöytäkirjoin |
| Abessiivi | pöytäkirjatta | Monikon abessiivi | pöytäkirjoitta |
| Monikon akkusatiivi | pöytäkirjat |