| Käännös | |
|---|---|
| 1. | ingot {m} |
| Monikko | valuharkot | Genetiivi | valuharkon |
| Monikon genetiivi | valuharkkojen | Partitiivi | valuharkkoa |
| Monikon partitiivi | valuharkkoja | Inessiivi | valuharkossa |
| Monikon inessiivi | valuharkoissa | Elatiivi | valuharkosta |
| Monikon elatiivi | valuharkoista | Illatiivi | valuharkkoon |
| Monikon illatiivi | valuharkkoihin | Adessiivi | valuharkolla |
| Monikon adessiivi | valuharkoilla | Ablatiivi | valuharkolta |
| Monikon ablatiivi | valuharkoilta | Allatiivi | valuharkolle |
| Monikon allatiivi | valuharkoille | Essiivi | valuharkkona |
| Monikon essiivi | valuharkkoina | Translatiivi | valuharkoksi |
| Monikon translatiivi | valuharkoiksi | Monikon instruktiivi | valuharkoin |
| Abessiivi | valuharkotta | Monikon abessiivi | valuharkoitta |
| Monikon akkusatiivi | valuharkot |