Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.
ingot {m}

Taivutusmuodot

MonikkovaluharkotGenetiivivaluharkon
Monikon genetiivivaluharkkojenPartitiivivaluharkkoa
Monikon partitiivivaluharkkojaInessiivivaluharkossa
Monikon inessiivivaluharkoissaElatiivivaluharkosta
Monikon elatiivivaluharkoistaIllatiivivaluharkkoon
Monikon illatiivivaluharkkoihinAdessiivivaluharkolla
Monikon adessiivivaluharkoillaAblatiivivaluharkolta
Monikon ablatiivivaluharkoiltaAllatiivivaluharkolle
Monikon allatiivivaluharkoilleEssiivivaluharkkona
Monikon essiivivaluharkkoinaTranslatiivivaluharkoksi
Monikon translatiivivaluharkoiksiMonikon instruktiivivaluharkoin
AbessiivivaluharkottaMonikon abessiivivaluharkoitta
Monikon akkusatiivivaluharkot