Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssormitanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssormitat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssormitammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenssormitatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssormittavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisormitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisormititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisormitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisormitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisormititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisormittivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssormittaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssormittaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssormittaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssormittaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenssormittaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssormittaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssormita
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssormittakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssormittakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenssormittakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssormittakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssormittanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssormittanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssormittaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssormittanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenssormittanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssormittanevat