| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | käpälöivät | Monikko | käpälöiväni |
| Monikko | käpälöiväsi | Monikko | käpälöivämme |
| Monikko | käpälöivänne | Monikko | käpälöivänsä |
| Genetiivi | käpälöivän | Genetiivi | käpälöiväni |
| Genetiivi | käpälöiväsi | Genetiivi | käpälöivämme |
| Genetiivi | käpälöivänne | Genetiivi | käpälöivänsä |
| Monikon genetiivi | käpälöivien | Monikon genetiivi | käpälöivieni |
| Monikon genetiivi | käpälöiviesi | Monikon genetiivi | käpälöiviemme |
| Monikon genetiivi | käpälöivienne | Monikon genetiivi | käpälöiviensä |
| Partitiivi | käpälöivää | Partitiivi | käpälöivääni |
| Partitiivi | käpälöivääsi | Partitiivi | käpälöiväämme |
| Partitiivi | käpälöiväänne | Partitiivi | käpälöiväänsä |
| Monikon partitiivi | käpälöiviä | Monikon partitiivi | käpälöiviäni |
| Monikon partitiivi | käpälöiviäsi | Monikon partitiivi | käpälöiviämme |
| Monikon partitiivi | käpälöiviänne | Monikon partitiivi | käpälöiviään |
| Monikon partitiivi | käpälöiviänsä | Inessiivi | käpälöivässä |
| Inessiivi | käpälöivässäni | Inessiivi | käpälöivässäsi |
| Inessiivi | käpälöivässämme | Inessiivi | käpälöivässänne |
| Inessiivi | käpälöivässään | Inessiivi | käpälöivässänsä |
| Monikon inessiivi | käpälöivissä | Monikon inessiivi | käpälöivissäni |
| Monikon inessiivi | käpälöivissäsi | Monikon inessiivi | käpälöivissämme |
| Monikon inessiivi | käpälöivissänne | Monikon inessiivi | käpälöivissään |
| Monikon inessiivi | käpälöivissänsä | Elatiivi | käpälöivästä |
| Elatiivi | käpälöivästäni | Elatiivi | käpälöivästäsi |
| Elatiivi | käpälöivästämme | Elatiivi | käpälöivästänne |
| Elatiivi | käpälöivästään | Elatiivi | käpälöivästänsä |
| Monikon elatiivi | käpälöivistä | Monikon elatiivi | käpälöivistäni |
| Monikon elatiivi | käpälöivistäsi | Monikon elatiivi | käpälöivistämme |
| Monikon elatiivi | käpälöivistänne | Monikon elatiivi | käpälöivistään |
| Monikon elatiivi | käpälöivistänsä | Illatiivi | käpälöivään |
| Illatiivi | käpälöivääni | Illatiivi | käpälöivääsi |
| Illatiivi | käpälöiväämme | Illatiivi | käpälöiväänne |
| Illatiivi | käpälöiväänsä | Monikon illatiivi | käpälöiviin |
| Monikon illatiivi | käpälöiviini | Monikon illatiivi | käpälöiviisi |
| Monikon illatiivi | käpälöiviimme | Monikon illatiivi | käpälöiviinne |
| Monikon illatiivi | käpälöiviinsä | Adessiivi | käpälöivällä |
| Adessiivi | käpälöivälläni | Adessiivi | käpälöivälläsi |
| Adessiivi | käpälöivällämme | Adessiivi | käpälöivällänne |
| Adessiivi | käpälöivällään | Adessiivi | käpälöivällänsä |
| Monikon adessiivi | käpälöivillä | Monikon adessiivi | käpälöivilläni |
| Monikon adessiivi | käpälöivilläsi | Monikon adessiivi | käpälöivillämme |
| Monikon adessiivi | käpälöivillänne | Monikon adessiivi | käpälöivillään |
| Monikon adessiivi | käpälöivillänsä | Ablatiivi | käpälöivältä |
| Ablatiivi | käpälöivältäni | Ablatiivi | käpälöivältäsi |
| Ablatiivi | käpälöivältämme | Ablatiivi | käpälöivältänne |
| Ablatiivi | käpälöivältään | Ablatiivi | käpälöivältänsä |
| Monikon ablatiivi | käpälöiviltä | Monikon ablatiivi | käpälöiviltäni |
| Monikon ablatiivi | käpälöiviltäsi | Monikon ablatiivi | käpälöiviltämme |
| Monikon ablatiivi | käpälöiviltänne | Monikon ablatiivi | käpälöiviltään |
| Monikon ablatiivi | käpälöiviltänsä | Allatiivi | käpälöivälle |
| Allatiivi | käpälöivälleni | Allatiivi | käpälöivällesi |
| Allatiivi | käpälöivällemme | Allatiivi | käpälöivällenne |
| Allatiivi | käpälöivälleen | Allatiivi | käpälöivällensä |
| Monikon allatiivi | käpälöiville | Monikon allatiivi | käpälöivilleni |
| Monikon allatiivi | käpälöivillesi | Monikon allatiivi | käpälöivillemme |
| Monikon allatiivi | käpälöivillenne | Monikon allatiivi | käpälöivilleen |
| Monikon allatiivi | käpälöivillensä | Essiivi | käpälöivänä |
| Essiivi | käpälöivänäni | Essiivi | käpälöivänäsi |
| Essiivi | käpälöivänämme | Essiivi | käpälöivänänne |
| Essiivi | käpälöivänään | Essiivi | käpälöivänänsä |
| Monikon essiivi | käpälöivinä | Monikon essiivi | käpälöivinäni |
| Monikon essiivi | käpälöivinäsi | Monikon essiivi | käpälöivinämme |
| Monikon essiivi | käpälöivinänne | Monikon essiivi | käpälöivinään |
| Monikon essiivi | käpälöivinänsä | Translatiivi | käpälöiväksi |
| Translatiivi | käpälöiväkseni | Translatiivi | käpälöiväksesi |
| Translatiivi | käpälöiväksemme | Translatiivi | käpälöiväksenne |
| Translatiivi | käpälöiväkseen | Translatiivi | käpälöiväksensä |
| Monikon translatiivi | käpälöiviksi | Monikon translatiivi | käpälöivikseni |
| Monikon translatiivi | käpälöiviksesi | Monikon translatiivi | käpälöiviksemme |
| Monikon translatiivi | käpälöiviksenne | Monikon translatiivi | käpälöivikseen |
| Monikon translatiivi | käpälöiviksensä | Monikon instruktiivi | käpälöivin |
| Abessiivi | käpälöivättä | Abessiivi | käpälöivättäni |
| Abessiivi | käpälöivättäsi | Abessiivi | käpälöivättämme |
| Abessiivi | käpälöivättänne | Abessiivi | käpälöivättään |
| Abessiivi | käpälöivättänsä | Monikon abessiivi | käpälöivittä |
| Monikon abessiivi | käpälöivittäni | Monikon abessiivi | käpälöivittäsi |
| Monikon abessiivi | käpälöivittämme | Monikon abessiivi | käpälöivittänne |
| Monikon abessiivi | käpälöivittään | Monikon abessiivi | käpälöivittänsä |
| Monikon komitatiivi | käpälöivine | Monikon komitatiivi | käpälöivineni |
| Monikon komitatiivi | käpälöivinesi | Monikon komitatiivi | käpälöivinemme |
| Monikon komitatiivi | käpälöivinenne | Monikon komitatiivi | käpälöivineen |
| Monikon komitatiivi | käpälöivinensä | Monikon akkusatiivi | käpälöivät |
| Monikon akkusatiivi | käpälöiväni | Monikon akkusatiivi | käpälöiväsi |
| Monikon akkusatiivi | käpälöivämme | Monikon akkusatiivi | käpälöivänne |
| Monikon akkusatiivi | käpälöivänsä | Akkusatiivi | käpälöiväni |
| Akkusatiivi | käpälöiväsi | Akkusatiivi | käpälöivämme |
| Akkusatiivi | käpälöivänne | Akkusatiivi | käpälöivänsä |