| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | affiinit | Monikko | affiinini |
| Monikko | affiinisi | Monikko | affiinimme |
| Monikko | affiininne | Monikko | affiininsa |
| Genetiivi | affiinin | Genetiivi | affiinini |
| Genetiivi | affiinisi | Genetiivi | affiinimme |
| Genetiivi | affiininne | Genetiivi | affiininsa |
| Monikon genetiivi | affiinien | Monikon genetiivi | affiinieni |
| Monikon genetiivi | affiiniesi | Monikon genetiivi | affiiniemme |
| Monikon genetiivi | affiinienne | Monikon genetiivi | affiiniensa |
| Partitiivi | affiinia | Partitiivi | affiiniani |
| Partitiivi | affiiniasi | Partitiivi | affiiniamme |
| Partitiivi | affiinianne | Partitiivi | affiiniaan |
| Partitiivi | affiiniansa | Monikon partitiivi | affiineja |
| Monikon partitiivi | affiinejani | Monikon partitiivi | affiinejasi |
| Monikon partitiivi | affiinejamme | Monikon partitiivi | affiinejanne |
| Monikon partitiivi | affiinejaan | Monikon partitiivi | affiinejansa |
| Inessiivi | affiinissa | Inessiivi | affiinissani |
| Inessiivi | affiinissasi | Inessiivi | affiinissamme |
| Inessiivi | affiinissanne | Inessiivi | affiinissaan |
| Inessiivi | affiinissansa | Monikon inessiivi | affiineissa |
| Monikon inessiivi | affiineissani | Monikon inessiivi | affiineissasi |
| Monikon inessiivi | affiineissamme | Monikon inessiivi | affiineissanne |
| Monikon inessiivi | affiineissaan | Monikon inessiivi | affiineissansa |
| Elatiivi | affiinista | Elatiivi | affiinistani |
| Elatiivi | affiinistasi | Elatiivi | affiinistamme |
| Elatiivi | affiinistanne | Elatiivi | affiinistaan |
| Elatiivi | affiinistansa | Monikon elatiivi | affiineista |
| Monikon elatiivi | affiineistani | Monikon elatiivi | affiineistasi |
| Monikon elatiivi | affiineistamme | Monikon elatiivi | affiineistanne |
| Monikon elatiivi | affiineistaan | Monikon elatiivi | affiineistansa |
| Illatiivi | affiiniin | Illatiivi | affiiniini |
| Illatiivi | affiiniisi | Illatiivi | affiiniimme |
| Illatiivi | affiiniinne | Illatiivi | affiiniinsa |
| Monikon illatiivi | affiineihin | Monikon illatiivi | affiineihini |
| Monikon illatiivi | affiineihisi | Monikon illatiivi | affiineihimme |
| Monikon illatiivi | affiineihinne | Monikon illatiivi | affiineihinsa |
| Adessiivi | affiinilla | Adessiivi | affiinillani |
| Adessiivi | affiinillasi | Adessiivi | affiinillamme |
| Adessiivi | affiinillanne | Adessiivi | affiinillaan |
| Adessiivi | affiinillansa | Monikon adessiivi | affiineilla |
| Monikon adessiivi | affiineillani | Monikon adessiivi | affiineillasi |
| Monikon adessiivi | affiineillamme | Monikon adessiivi | affiineillanne |
| Monikon adessiivi | affiineillaan | Monikon adessiivi | affiineillansa |
| Ablatiivi | affiinilta | Ablatiivi | affiiniltani |
| Ablatiivi | affiiniltasi | Ablatiivi | affiiniltamme |
| Ablatiivi | affiiniltanne | Ablatiivi | affiiniltaan |
| Ablatiivi | affiiniltansa | Monikon ablatiivi | affiineilta |
| Monikon ablatiivi | affiineiltani | Monikon ablatiivi | affiineiltasi |
| Monikon ablatiivi | affiineiltamme | Monikon ablatiivi | affiineiltanne |
| Monikon ablatiivi | affiineiltaan | Monikon ablatiivi | affiineiltansa |
| Allatiivi | affiinille | Allatiivi | affiinilleni |
| Allatiivi | affiinillesi | Allatiivi | affiinillemme |
| Allatiivi | affiinillenne | Allatiivi | affiinilleen |
| Allatiivi | affiinillensa | Monikon allatiivi | affiineille |
| Monikon allatiivi | affiineilleni | Monikon allatiivi | affiineillesi |
| Monikon allatiivi | affiineillemme | Monikon allatiivi | affiineillenne |
| Monikon allatiivi | affiineilleen | Monikon allatiivi | affiineillensa |
| Essiivi | affiinina | Essiivi | affiininani |
| Essiivi | affiininasi | Essiivi | affiininamme |
| Essiivi | affiininanne | Essiivi | affiininaan |
| Essiivi | affiininansa | Monikon essiivi | affiineina |
| Monikon essiivi | affiineinani | Monikon essiivi | affiineinasi |
| Monikon essiivi | affiineinamme | Monikon essiivi | affiineinanne |
| Monikon essiivi | affiineinaan | Monikon essiivi | affiineinansa |
| Translatiivi | affiiniksi | Translatiivi | affiinikseni |
| Translatiivi | affiiniksesi | Translatiivi | affiiniksemme |
| Translatiivi | affiiniksenne | Translatiivi | affiinikseen |
| Translatiivi | affiiniksensa | Monikon translatiivi | affiineiksi |
| Monikon translatiivi | affiineikseni | Monikon translatiivi | affiineiksesi |
| Monikon translatiivi | affiineiksemme | Monikon translatiivi | affiineiksenne |
| Monikon translatiivi | affiineikseen | Monikon translatiivi | affiineiksensa |
| Monikon instruktiivi | affiinein | Abessiivi | affiinitta |
| Abessiivi | affiinittani | Abessiivi | affiinittasi |
| Abessiivi | affiinittamme | Abessiivi | affiinittanne |
| Abessiivi | affiinittaan | Abessiivi | affiinittansa |
| Monikon abessiivi | affiineitta | Monikon abessiivi | affiineittani |
| Monikon abessiivi | affiineittasi | Monikon abessiivi | affiineittamme |
| Monikon abessiivi | affiineittanne | Monikon abessiivi | affiineittaan |
| Monikon abessiivi | affiineittansa | Monikon komitatiivi | affiineine |
| Monikon komitatiivi | affiineineni | Monikon komitatiivi | affiineinesi |
| Monikon komitatiivi | affiineinemme | Monikon komitatiivi | affiineinenne |
| Monikon komitatiivi | affiineineen | Monikon komitatiivi | affiineinensa |
| Komparatiivi | affiinimpi | Superlatiivi | affiinein |
| Monikon akkusatiivi | affiinit | Monikon akkusatiivi | affiinini |
| Monikon akkusatiivi | affiinisi | Monikon akkusatiivi | affiinimme |
| Monikon akkusatiivi | affiininne | Monikon akkusatiivi | affiininsa |
| Akkusatiivi | affiinini | Akkusatiivi | affiinisi |
| Akkusatiivi | affiinimme | Akkusatiivi | affiininne |
| Akkusatiivi | affiininsa |