| Käännös | |
|---|---|
| 1. | racial {m} |
| Monikko | rotuvihat | Genetiivi | rotuvihan |
| Monikon genetiivi | rotuvihojen | Partitiivi | rotuvihaa |
| Monikon partitiivi | rotuvihoja | Inessiivi | rotuvihassa |
| Monikon inessiivi | rotuvihoissa | Elatiivi | rotuvihasta |
| Monikon elatiivi | rotuvihoista | Illatiivi | rotuvihaan |
| Monikon illatiivi | rotuvihoihin | Adessiivi | rotuvihalla |
| Monikon adessiivi | rotuvihoilla | Ablatiivi | rotuvihalta |
| Monikon ablatiivi | rotuvihoilta | Allatiivi | rotuvihalle |
| Monikon allatiivi | rotuvihoille | Essiivi | rotuvihana |
| Monikon essiivi | rotuvihoina | Translatiivi | rotuvihaksi |
| Monikon translatiivi | rotuvihoiksi | Monikon instruktiivi | rotuvihoin |
| Abessiivi | rotuvihatta | Monikon abessiivi | rotuvihoitta |
| Monikon akkusatiivi | rotuvihat |