| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | pleurésie {f} | patologia |
| Monikko | pleuriitit | Genetiivi | pleuriitin |
| Monikon genetiivi | pleuriittien | Partitiivi | pleuriittia |
| Monikon partitiivi | pleuriitteja | Inessiivi | pleuriitissa |
| Monikon inessiivi | pleuriiteissa | Elatiivi | pleuriitista |
| Monikon elatiivi | pleuriiteista | Illatiivi | pleuriittiin |
| Monikon illatiivi | pleuriitteihin | Adessiivi | pleuriitilla |
| Monikon adessiivi | pleuriiteilla | Ablatiivi | pleuriitilta |
| Monikon ablatiivi | pleuriiteilta | Allatiivi | pleuriitille |
| Monikon allatiivi | pleuriiteille | Essiivi | pleuriittina |
| Monikon essiivi | pleuriitteina | Translatiivi | pleuriitiksi |
| Monikon translatiivi | pleuriiteiksi | Monikon instruktiivi | pleuriitein |
| Abessiivi | pleuriititta | Monikon abessiivi | pleuriiteitta |
| Monikon akkusatiivi | pleuriitit |