| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | épouvantail {m} | |
| 2. | horreur {f} | |
| Monikko | linnunpelätit | Genetiivi | linnunpelätin |
| Monikon genetiivi | linnunpelättien | Partitiivi | linnunpelättiä |
| Monikon partitiivi | linnunpelättejä | Inessiivi | linnunpelätissä |
| Monikon inessiivi | linnunpeläteissä | Elatiivi | linnunpelätistä |
| Monikon elatiivi | linnunpeläteistä | Illatiivi | linnunpelättiin |
| Monikon illatiivi | linnunpelätteihin | Adessiivi | linnunpelätillä |
| Monikon adessiivi | linnunpeläteillä | Ablatiivi | linnunpelätiltä |
| Monikon ablatiivi | linnunpeläteiltä | Allatiivi | linnunpelätille |
| Monikon allatiivi | linnunpeläteille | Essiivi | linnunpelättinä |
| Monikon essiivi | linnunpelätteinä | Translatiivi | linnunpelätiksi |
| Monikon translatiivi | linnunpeläteiksi | Monikon instruktiivi | linnunpelätein |
| Abessiivi | linnunpelätittä | Monikon abessiivi | linnunpeläteittä |
| Monikon akkusatiivi | linnunpelätit |